حقوق جزاپزشکی قانونی

نزاع | درگیری | شرارت | همسر آزاری | کودک آزاری

 

  • مدیر کل معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی کشور افزود:از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه امسال324 هزار و 725 تن به دلیل صدمات ناشی ازنزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که 225 هزارو 489 تن از آنها مرد و 99هزار 236 تن زن بودند .

 

عوامل متعددی در وقوع نزاع ها موثر هستند، اما این روزها در ازدحام جمعیت شهری و هزار و یک دلیل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، کافی است یک نگاه چپ عامل یک نزاع خونین شود و حاصل آن یک عمر پشیمانی باشد.

چند وقت پیش در یکی از خیابان های تهران بر سرجای پارک خودرو نزاعی بین دو جوان درگرفت و وساطت و پا در میانی دیگران هم افاقه نکرد و منجر به این شد که شدت عصبانیت و خشم کار دست یکی از طرفین دهد و در حرکتی غیر انسانی گوش طرف مقابل را طوری گازبگیرد که بخشی از گوش او کنده شود و به دنبال آن راهی بیمارستان و پزشکی قانونی و دیگر مراحل شوند .
همین طور جوانی دیگر در راهرو های دادگاه می گوید،نمی خواستم بکشمش،فحاشی کرده بود و زور می گفت ،من هم عصبانی شدم و دریک لحظه دست به چاقو بردم ،فکر نمی کردم کشته شود ،اما در یک لحظه نقش بر زمین شد و همان جا تمام کرد ،حالا پشیمانم و کاری از دستم بر نمی آید و از خودم بدم می آید .
چند وقت پیش هم در رسانه ها آمده بود که زن و شوهری بر سر چک کردن گوشی تلفن همراه شان با هم درگیر می شوند و به دنبال درگیری لفظی،درگیری فیزیکی هم ادامه می یابد و مرد با صدای بلند وقتی به زن می گوید ،همینی که هست و هیچ کاری نمی توانی بکنی و از زن فاصله می گیرد و در همین وقت زن در اقدامی باور نکردنی چاقو آشپزحانه را به سمت او پرتاب می کند و نتیجه آن با جسد بی جان همسرش مواجه می شود .
بارها در صفحات حوادث روزنامه ها یا اخبار رسانه ها شاهد این هستیم که درگیری در خیابان ،خانواده یا محل کار ،مدرسه و دانشگاه منجر به حوادث تلخ و غیر قابل جبرانی شده است که در آن افرادی کشته یا مصدوم شده اند .
معمولا دعوا و نزاع ها بیشتر بر سر موضوعات کم ارزشی است که گاه درگیری های خونین را رقم می زند و یک عمر پشیمانی به بار می آورند ،در شهری که مردمانش تحمل ندارند و با کوچکترین بهانه ای کاسه صبرشان لبریز شده و شروع به دعوا و کتک کاری کرده و انواع خشونت های کلامی و فیزیکی را به کار می برند و نتیجه اش می شود یک عمر پشیمانی .
در عین حال آمار های اعلام شده از سوی مسئولان ذیربط تنها مربوط به بخشی از نزاع ها می شود که جراحات، مصدوم یا کشته را به همراه داشته است، اما بخش اعظمی از دعواهای خیابانی یا خانوادگی و دیگر نزاع ها بدون تشکیل پرونده خاتمه پیدا می کند و طرفین با پادر میانی مردم از هم جدا می شوند.
پرداختن به نزاع ها از هر نوعی، امروزه در جامعه به عنوان یک آسیب اجتماعی از اهمیت خاصی برخوردار است و به همراه خود آسیب های متعدد دیگری را به همراه دارد که علاوه بر بار روانی ،هزینه های سنگینی را به جامعه تحمیل می کند که جا دارد از زوایای گوناگون اجتماعی ،فرهنگی و اقتصادی توسط کارشناسان و مسئولان ذیربط بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

در 6ماهه امسال 324هزار و 725 تن به دلیل صدمات ناشی ازنزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند

مدیر کل معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی کشور افزود:از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه امسال324 هزار و 725 تن به دلیل صدمات ناشی ازنزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که 225 هزارو 489 تن از آنها مرد و 99هزار 236 تن زن بودند .
عباس مینوی خاطر نشان کرد: این در حالی است که سال گذشته در همین مدت ( 1394)330هزارو 106 تن به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که شمار مراجعه کنندگان در امسال 1،6 درصد کاهش یافته است .

از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه امسال324 هزار و 725 تن به دلیل صدمات ناشی ازنزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که 225 هزارو 489 تن از آنها مرد و 99هزار 236 تن زن بودند.

مدیر کل معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: در سال گذشته 579 هزارو 451 تن به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که 402 هزارو 234 تن از آنها مرد و 177 هزارو 217 تن نیز زن بودند .
وی اعلام کرد: در سال قبل از آن (1393) نیز 603هزارو 14 تن به دلیل صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که 418 هزارو 538 تن از آنها مرد و 184 هزارو 476 تن زن بودند و این آمار مقایسه در این دو سال نشان می دهد که در سال 1394 شاهد کاهش 3،9 درصدی این مراجعه کنندگان به پزشکی قانونی بودیم .

در فصل گرما بیشتر شاهد نزاع هستیم

مینوی گفت : آمارها نشان می دهد در فصول گرم سال شمار مراجعه کنندگان به دلیل نزاع به پزشکی قانونی افزایش می یابد.
وی اضافه کرد: باید گفت که گرما بر کم طاقتی افراد تاثیر می گذارد و شاید آستانه تحمل برخی افراد را کاهش می دهد و عواملی مانند تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و افزایش تردد ها در سطح شهرها و همچنین افزایش تعداد مسافرت ها نیز می تواند از دیگر دلایل افزایش نزاع در فصل گرم سال باشد که جا دارد کارشناسان در حوزه های اجتماعی به آن بپزدازند .

رشد 9،5درصدی همسر آزاری در شش ماهه سالجاری

مینوی گفت : در شش ماهه سالجاری 43 هزارو 19 تن به دلیل صدمات ناشی از نزاع در مبحث همسر آزاری به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که با توجه به اینکه در سال 1394 در همین مدت 39 هزارو 302 تن به مراکز پزشکی قانونی در این خصوص مراجعه کردند شاهد رشد 9،5 درصدی این نوع مراجعه کنندگان بودیم .
وی ادامه داد : در 43 هزار و 19 تن که به دلیل همسر آزاری در شش ماهه امسال به پزشکی قانونی مراجعه کردند 41 هزارو 284 تن زن و یک هزار و 735 تن نیز مرد بودند .
مدیر کل معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی خاطر نشان کرد: در سال 1394 در مجموع 74 هزارو 903 تن به دلیل همسر آزاری به پزشکی قانونی مراجعه کردند که 71 هزارو 815 تن از آنها زن و 3هزارو 388 تن نیز مرد بودند .
وی ادامه داد : این در حالی است که در سال 1393در مجموع 71 هزارو 561 تن به دلیل همسر آزاری به پزشکی قانونی مراجعه کردند که 69 هزارو 572 تن از آنها زن و یک هزارو 989 تن مرد بودند و در مقایسه این دو سال می توان گفت که آمار در سال 1394 دارای رشد 4،7 درصدی بوده است .

در شش ماهه امسال یکهزار 106 تن به دلیل کودک آزاری به پزشکی قانونی مراجعه کردند

مینوی گفت : از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه امسال یکهزار 106 تن به دلیل کودک آزاری به پزشکی قانونی مراجعه کردند که 635 تن از آنها پسر و 471 تن نیز دختر بودند .
وی ادامه داد : این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته (1394) 774 تن به دلیل کودک آزاریی به پزشکی قانونی مراجعه کردند که شاهد رشد 43 درصدی دراین خصوص هستیم .
مدیر کل معاینات بالینی سازمان پزشکی تصریح کرد: در سال 1393 در مجموع یک هزارو 568 تن به دلیل کودک آزاری به پزشکی قانونی مراجعه کردند که 868 تن از آنها پسر و700تن نیز دختر بودند .
وی اضافه کرد :در سال 1394 نیز در مجموع یک هزارو 546 تن به دلیل کودک آزاری به پزشکی قانونی مراجعه کردند که 829 تن از آنها پسر و 717 تن نیز دختر بودند که در آمار مقایسه این دو سال شاهد کاهش 1،4 درصدی هستیم .
وی در خصوص افزایش شمار کودک آزاری گفت : در شش ماهه امسال شاهد آمار کودک آزایی بودیم و شاید یکی از دلایل آن احتمال افزایش فعالیت برخی از نهادهای اجتماعی است که به دلیل افزیس فعالیت آنها و همچنین اطلاع رسانی در این خصوص شاهد ارائه و اعلام گزارش های بیشتری از موضوع کودک آزاریی هستیم .

ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد

مینوی در توصیه ای به مراجعه کنندگان نزاع به پزشکی قانونی گفت : ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است،بنابر این معاینه دقیق تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.
وی تاکید کرد: بنابر این افرادی که به دلیل نزاع بد حال هستند و دارای جراحاتی هستند ،ابتدا به مراکز درمانی و بیمارستانی برای درمان مراجعه کنند و سپس با همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر به پزشکی قانونی مراجعه کنند .
وی خاطر نشان کرد: برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است،بنابر این معاینه دقیق تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

مینوی ادامه داد: همچنین باید افزود که چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.
وی گفت : در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم و این امر برای حفظ حقوق مراجعان و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، بنابراین صبر و شکیبایی بیشتر مراجعان را می طلبد.
مدیر کل معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی گفت : در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کنند. سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.
وی تصریج کرد: صدمات ایجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) یا مشمول دیه است یا ارش، در دیه ‘که مقدار مال معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیرعمدی بر نفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده است.
وی ادامه داد:ارش نیز ‘دیه غیر مقدر است و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت فرد و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند.’ بنابراین در مواردی که برای صدمه وارده دیه مقدر وجود نداشته باشد کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تاثیر بر سلامت فرد و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تاثیر در کارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می کنند که میزان ارش نسبت به دیه کامل انسان تعیین می شود.

سطح تحمل مردم پایین آمده ،باید خشم خود را کنترل کرد

مینوی گفت : شمار نزاع ها در جامعه و مراجعه آنها به دلیل صدمات ایجاد شده به پزشکی قانونی نشان می دهد که سطح تحمل مردم کاهش پیدا کرده است و در مقابل باید همه بتوانند خشم خود را کنترل کنند.
وی خاطر نشان کرد:در دستورات دین مبین اسلام همواره بر کنترل خشم تاکید شده است و همه باید یاد بگیرند که در هنگام خشم و عصبانیت تصمیم گیری نکنند و از هرگونه برخورد کلامی و فیزیکی پرهیز کنند،چرا که به طور مسلم انسان اعمال و رفتاری که در موقع خشم و عصبانیت انجام می دهد ، هیچگاه در حالت عادی انجام نمی دهد و چه بسا در حالت خشم و عصبانیت دست به کار هایی بزند که جبران آن گاهی غیر ممکن باشد و حتی جان کسی به خطر افتد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا