چک

چگونه چک را پشت نویسی ( ظهر نویسی ) کنیم

  • ظهر نویسی انواع مختلفی دارد و به نیتهای مختلف انجام می‌شود. غالباً پشت‌نویسی یک چک باهدف انتقال انجام می‌شود یعنی امتیازات یک چک با پشت‌نویسی به فردی دیگر منتقل می‌شود اما موارد دیگری هم وجود دارد که پشت‌نویسی با آن اهداف انجام می‌شود

 

ظهر نویسی به معنای پشت نویسی است و این ظهر نویسی با اهداف مختلف صورت میگیرد که میتوان به ظهر نویسی به قصد انتقال، وکالت یا ضمانت یاد کرد. هرکدام از این موارد با دیگری متفاوت است و شرایط خاص خود را دارد.

 

در خصوص ظهر نویسی پشت چک با بیان این‌که ظهر نویسی حاکی از انتقال سند است. ظهر نویسی چک یعنی انتقال چک به کسی دیگر. با ظهر نویسی کسی که نفع او پشت‌نویسی شده، دارنده چک محسوب می‌شود و کلیه امتیازات و وجوح مندرج در چک به نفع کسی است که به نام او چک پشت‌نویسی شده است.

ضمانت در ظهر چک

ظهر نویسی انواع مختلفی دارد و به نیتهای مختلف انجام می‌شود. غالباً پشت‌نویسی یک چک باهدف انتقال انجام می‌شود یعنی امتیازات یک چک با پشت‌نویسی به فردی دیگر منتقل می‌شود اما موارد دیگری هم وجود دارد که پشت‌نویسی با آن اهداف انجام می‌شود؛ یکی از آن موارد ضمانت است؛ یعنی وقتی‌که در یک معامله به ضامن احتیاج باشد فردی ظهر چک را امضا و ضمانت می‌کند که در صورت عدم پرداخت وجه چک از سوی صادرکننده آن، شخص پرداخت امضاکننده ظهر، پرداخت مبلغ چک را بر عهده می‌گیرد.

وقتی ضامن ظهر چک را امضا می‌کند دیگر هیچ امتیازی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود. بیشتر اوقات این ظهر نویسی زمانی انجام می‌شود که اعتبار صادرکننده چک برای دارنده آن مورد تأیید نباشد و دارنده برای حصول اطمینان، تقاضا ‌کند شخص ثالثی به‌عنوان ضامن ظهر چک را امضا کند؛ اما آن‌چه افراد بیشتر با آن آشنا هستند همان ظهر نویسی به‌منظور انتقال است.

دو امضا در ظهر چک لازم است

به‌استثنای چک در وجه حامل سایر چکها در وجه اشخاص معین نوشته می‌شوند و برای انتقال این چکها باید حتماً به پشت‌نویسی توجه کرد، افزود: «وقتی یک فقره چک در وجه شخص خاصی نوشته شود برای انتقال آن، دارنده باید حتماً پشت چک را ظهر نویسی کند؛ به‌عبارت‌دیگر اگر سندی در وجه دیگری صادرشده باشد دارنده به‌صرف دو فقره امضا در ظهر چک آن را به دیگری منتقل می‌کند».

وقتی ضامن ظهر چک را امضا می‌کند دیگر هیچ امتیازی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود. بیشتر اوقات این ظهر نویسی زمانی انجام می‌شود که اعتبار صادرکننده چک برای دارنده آن مورد تأیید نباشد و دارنده برای حصول اطمینان، تقاضا ‌کند شخص ثالثی به‌عنوان ضامن ظهر چک را امضا کند؛ اما آن‌چه افراد بیشتر با آن آشنا هستند همان ظهر نویسی به‌منظور انتقال است.

در خصوص تفاوت ضمانت و ظهر نویسی می‌توان گفت: در ظهر نویسی، وجه چک یا سند به فردی دیگر منتقل می‌شود اما وقتی‌که قصد ضمانت داشته باشیم تضمین پرداخت وجه چک، از سوی صادرکننده توسط شخص ثالث یا همان ضامن انجام می‌شود. ظهر نویسی چک هیچ محدودیتی ندارد. وقتی یک فقره چک بین افراد دست‌به‌دست شود با هر بار ظهر نویسی، چک موردنظر به شخص بعدی منتقل می‌شود. البته در این مورد یک استثنا هم وجود دارد و آن در مورد چک حامل است. چکهای حامل نیاز به پشت‌نویسی ندارند زیرا این چکها به نام شخص معینی نوشته نشده‌اند و هرکس با دارا بودن آن می‌تواند به بانک مراجعه و آن را وصول کند.

امضا کفایت میکند، نام لازم نیست!

یکی از سؤالاتی که برای عموم پیش می‌آید این است که افراد برای انتقال یک چک فقط باید آن را امضا کنند یا این‌که نوشتن نام هم ضرورت دارد. در پاسخ به این ابهام باید گفت: «برای انتقال چک فقط امضا کافی است و لحاظ شدن نام دارنده در پشت چک هیچ ضرورتی ندارد. همین‌که امضای شخصی در پشت چک باشد نشان می‌دهد که وی دارنده چک بوده و چک به او منتقل‌شده است».

انتقال چک بدون ظهر نویسی ممنوع!

اگر شخصی چکی را بدون ظهر نویسی به شخص دیگری منتقل کند این چک منتقل نشده و همچنان شخص قبلی دارنده و ذی‌نفع چک است.

در پایان اگر کسی مدعی خلاف این موضوع باشد باید به دادگاه مراجعه کرده و این ادعا را ثابت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا