پرسش و پاسخ

آیا شاکی می تواند هزینه خسارت از جمله حق وکالت را از محکوم مطالبه کند ؟

 

  • النهایه توصیه می شود هرگونه توافق و یا گرفتن طلب از بدهکار یا همان خوانده در حضور دادگاه انجام و صورتجلسه گردد و در آن نسبت به پرداخت این هزینه ها نیز توافقی صورت گیرد.

اگر کسی علیه ما طرح دعوا کند و در جریان رسیدگی به دعوا، ما محکوم شویم، آیا غیر از محکومیت مربوط به دعوا، مدعی، خسارت دیگری را هم می‌تواند از ما بگیرد؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین به این پرسش پاسخ داده‌اند.

، پرسش مخاطب درباره پرداخت خسارات ناشی از طرح دعوا، اینگونه است:

سلام و خسته نباشید. وقتی شاکی وکیل میگیره، اگر  موضوع شکایتش دریافت پول باشه و بعد از شکایت و صدور رای به نفع او و انجام مراحل قانونی پول رو دریافت کنه، اونوقت حق وکالت وکیل شاکی بر عهده کیست؟ شاکی یا فردی که مورد شکایت قرار گرفته؟

پاسخ کارشناسان :
در پاسخ به سوال شما باید بیان داشت که مطابق قانون خواهان همواره این امکان را خواهد داشت تا خسارات ناشی از دادرسی را از خوانده دعوا مطالبه نماید.
برخی خسارات دادرسی بدین شرح می باشند:
1. هزینه دارسی
2. حق الوکاله وکیل
3. حق الزحمه کارشناس
4. هزینه تحقیقات محلی
بنابراین خواهان حق دارد ضمن تقدیم دادخواست یا در اثنای دادرسی و یا به طور مستقل جبران خسارات ناشی از دادرسی را از خوانده مطالبه نماید. پس اولاً جبران این خسارات مانند گرفتن حق الوکاله وکیل خواهان از خوانده نیازمند درخواست و یا تقدیم دادخواست از جانب خواهان و نیز حکم دادگاه خواهد بود.
النهایه توصیه می شود هرگونه توافق و یا گرفتن طلب از بدهکار یا همان خوانده در حضور دادگاه انجام و صورتجلسه گردد و در آن نسبت به پرداخت این هزینه ها نیز توافقی صورت گیرد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. آیا بعداز رضایت شاکی بر متهم حق الزحمت وکیل شاکی برعهدی چکسی است شاکی ویا محکوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا