خانواده

شرایط حضانت فرزند توسط مادر

bc32fdeea70cedc8808d30adae9eb95b

مادران عموماً و مادران جامعه ایرانی خصوصاً دارای عواطف و دلبستگی شدید عاطفی به فرزند می‌باشند و دلبستگی‌ها و نگرانی‌های خاصی نسبت به فرزند و به خصوص به فرزند می‌باشند و دلبستگی‌ها و نگرانی‌های خاصی نسبت به فرزند و به خصوص فرزندان خردسال خود دارند.

در این راستا در مواقع کشمکش‌های درونی خانواده و زمانی که در مورد زندگی زناشویی خود با همسر به بن‌بست می‌رسند، وقتی پای کودکی در میان باشد، عمدتاً و اکثریت زنان به خاطر فرزندانشان ناملایمات زندگی زناشویی را تحمل می‌کنند و دم از جدایی نمی‌زنند و در واقع به خاطر فرزند می‌سوزند و می‌سازند؛ به خصوص اگر بدانند در اثر جدایی، فرزند تحویل پدر می‌شود .در ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی سابق در صورتی که پدر و مادر زندگی مشترکی نداشتند،
فرزند پسر تا ۲ سالگی و فرزند دختر تا ۷ سالگی نزد مادر می‌ماند و پس از آن پدر می‌توانست فرزند را از مادر تحویل بگیرد. البته دختر در صورت رسیدن به سن  سالگی و پسر در صورت رسیدن به سن ۱۵ سالگی از حضانت خارج شده .و شخصاً تصمیم می‌گیرند که در نزد کدامیک از والدین خود یا حتی شخص ثالثی از بستگان خود زندگی نمایند گرفتاری مادران در گرفتن حضانت فرزند در صورت جدایی بیشتر در مورد فرزند پسر اتفاق می‌افتاد که در سن طفولیت و پس از دوره شیرخوارگی باید مادر حضانت وی را به پدر می‌سپرد
در سال ۱۳۷۶ و در مجلس پنجم در ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی اصلاحیه‌ای صورت گرفت که.
اگر مادر می‌توانست عدم صلاحیت پدر را از نظر اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، قمار، فساد اخلاقی و فحشا، ابتلا به بیماری روانی، تکرار ضرب و جرح و سوء استفاده از طفل ثابت نماید می‌توانست حضانت فرزندش را بگیرد، علی‌الاصول در مواقع بسیاری، مادر برای اینکه فرزندش را از دست ندهد مجبور و ملزم به دادن امتیاز به شوهر می‌شد و یا در مقابل دریافت حق حضانت از بسیاری حقوق قانونی و مسلم خود شامل مهریه یا اجرت‌المثل یا نفقه معوقه صرف‌نظر می‌نمود و در واقع حربه بزرگی در دست شوهر بود که می‌توانست زن را مجبور به تسلیم در مقابل خواسته خود نماید. مادر مجبور بود برای گرفتن فرزند از حقوق مسلم خود از جمله مهریه بگذرد یا امتیازی از قبیل وجه یا مالی به شوهر بدهد تا جگرگوشه‌اش را از او جدا نکنند.
گذشته از موضوع عواطف و احساسات مادری که زنان خوشبختانه و هم متأسفانه درگیر آن می‌باشند و با حداقل امکانات پس از طلاق حاضر به حضانت فرزند خود می‌باشند؛ از نظر اجتماعی و فرهنگی مصلحت طفل ایجاب می‌کند که در حضانت و در کنار مادر باشد، زیرا پدر نمی‌تواند بعد از مادر به نحو شایسته فرزند را مورد تربیت و پرورش قرار دهد، چون از نظر روحی و اجتماعی موقعیت این کار را ندارد. با توجه به توانایی زن در پرورش و تربیت طفل، دست آفرینش برای خلقت انسان، بطن زن را
برگزیده است، زیرا او امانت‌دار مناسبی برای حفظ و نگهداری این ودیعه الهی است و هم پس از تولد تا زمان حیات خویش حامی و پناه فرزند است و از هیچ ایثاری در رشد و کمال او دریغ ندارد.
با وجود محدودیت مادر برای حضانت فرزند در قانون مدنی، حضرت امام (ره) در استفتای قضات دادگاه مدنی خاص در سال ۱۳۶۳ اعلام فرموده بودند که اگر جدا نمودن فرزند از مادر موجب به وجود آمدن عسر و حرج برای مادر یا فرزند از نظر روحی
شود، دادگاه‌ها نباید فرزند را از مادر جدا نمایند.
اکنون با اصلاح ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی توسط مجلس شورای اسلامی (که با همت و تلاش خانم‌های نماینده صورت گرفت) و تأیید نهایی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام حضانت فرزندان چه پسر و چه دختر تا ۷ سالگی به عهده مادر گذاشته شده است و پس از آن نیز که حضانت باید به پدر واگذار شود، صلاحدید دادگاه با رعایت مصلحت طفل لازم است و ممکن است دادگاه پس از آن نیز فرزند را به پدر واگذار ننماید.
با توجه به مصوبه اخیر نکاتی به شرح ذیل قابل توضیح است:
▪ اولاً
حضانت در لغت به معنی پروردن و در اصطلاح عبارت از نگهداری مادی و معنوی طفل (پرورش و تربیت) می‌باشد. لذا سپردن حضانت کودک به معنی سپردن سایر امور طفل به خصوص امور حقوقی به شخص نمی‌باشد. حضانت با ولایت که خاص پدر و جد پدری است تفاوت اساسی دارد. اگر حضانت به مادر سپرده شود ولایت پدر و در غیاب پدر، جد پدری نسبت به کودک تا زمان حیات آنان باقی است.
به عنوان مثال مادری که حضانت کودک با او است و پدر طفل یا پدربزرگ طفل در قید حیات باشند، نمی‌تواند برای کودک معاملات انجام دهد و برای او نمی‌توانند افتتاح حساب بانکی نماید، بدون اجازه پدر نمی‌تواند کودک را از کشور خارج کند و
سایر محدودیت‌های قانونی که خارج از بحث حاضر است.
▪ ثانیاً
با اصلاح ماده مذکور در خصوص پسر که در ۱۵ سالگی به بلوغ شرعی می‌رسد و می‌تواند خود شخصاً پدر یا مادر را برای سکونت با آنان انتخاب نماید، در واقع طول مدت حضانت بین مادر و پدر تقسیم شده است، یعنی مادر از بدو تولد تا ۷ سالگی
از طفل پسر نگهداری نماید و از ۷ سال تا ۱۵ سال پدر می‌تواند در صورت موافقت و صلاحدید دادگاه چنانچه مصلحت طفل ایجاب نماید حضانت فرزند را به عهده بگیرد.
▪ ثالثاً
سپردن حضانت کودک به مادر مطلق و بدون استثنا نمی‌باشد. ماده ۱۱۷۰ و ۱۱۷۳ استثنائاتی را برای حضانت مورد بحث قائل است.
به حکم ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی که نیاز به اصلاح اساسی هم دارد، اگر مادر مبتلا به جنون شود یا به دیگری شوهر کند پدر می‌تواند حضانت فرزند را بازپس گیرد.
البته موضوع جنون پدر یا مادر به حکم ماده ۱۱۷۳ همان قانون از موارد عدم صلاحیت می‌باشد و انتقادی بر آن وارد نیست زیرا بنا بر مصلحت طفل می‌باشد.
اما شوهر کردن مادر یا ازدواج مجدد نباید از موارد سقوط حق حضانت شود. اگر برای زنی که قصد ازدواج مجدد دارد شرایط برای نگهداری فرزندش مهیا باشد و شوهر
نیز اجازه و اذن به ادامه حضانت توسط همسرش دهد چرا باید فرزند را از او جدا نمود!؟
آیا وجود این ماده قانونی به ضرر زنان مطلقه می‌باشد؟ شانس ازدواج و تشکیل زندگی مجدد زناشویی بدین‌ترتیب از زن گرفته می‌شود. اکثر زنانی که تاکنون به هر طریقی و هر قیمتی پس از سالیان طولانی توانسته‌اند حضانت فرزند را از دادگاه بگیرند از ترس اینکه مجبور به جدایی از فرزند نشوند حتی به ازدواج مجدد نمی‌اندیشند چون می‌دانند ازدواج مجدد به معنای تحویل فرزند به پدر می‌باشد. از سوی دیگر گرفتن شانس ازدواج مجدد از زن مطلقه و اعمال محدودیت‌هایی در این مورد آن هم به این شدت و حدت می‌تواند از موجبات بروز مشکلات اخلاقی در جامعه و خانواده‌ها گردد.
▪ رابعاً
سپردن حضانت کودک به مادر نباید موجب ایجاد بی‌مسؤولیتی در پدر گردد. به هر صورت این بار سنگینی است که به خواسته زن ایرانی در راستای ادامه تلاش برای دستیابی به حقوق مدنی خویش پس از قرنها بی‌توجهی، به دوش وی نهاده‌ایم!
زن مطلقه‌ای که پس از طلاق با دنیایی از مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، عاطفی و روانی درگیر است و به سختی می‌تواند خود را اداره کند، حضانت یک یا چند بچه قد و نیم‌قد را نیز به خاطر دل خویش و مصلحت کودکانش پذیرفته است، حال
نباید به خاطر حضانت فرزند توسط مادر، کمک پدر به وی حذف شود و کلاً این مسؤولیت سنگین را به تنهایی به دوش نحیف مادر قرار داده و خود، سبکبال به دنبال تشکیل زندگی جدید و تجدید فراش برود.
با توجه به ماده ۱۱۹۸ قانون مدنی در صورت حیات پدر، نفقه اولاد به عهده پدر است و در نبود پدر یا عدم استطاعت مالی پدر به عهده پدربزرگ (و اجداد پدری اولاد) می‌باشد.
بنابراین گرچه حضانت فرزند به مادر سپرده شود، پدر یا پدربزرگ باید نفقه فرزند را طبق رأی دادگاه پرداخت نماید و اگر پدر از تأدیه نفقه اولاد خود امتناع نماید، به موجب ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی به سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می‌گردد. نفقه طفل عبارت از هزینه مسکن، خوراک، پوشاک، اثاث البیت و سایر هزینه‌های ضروری از قبیل درمان و تحصیل می‌باشد.
باید دولت نیز از زنان بدون سرپرست و بی‌شوهر که عهده‌دار حضانت فرزند یا فرزندان خود هستند، از نظر تأمین رفاه اجتماعی حمایت‌هایی به عمل آورد و اجتماع نیز باید به چنین زنانی ببالد و ارج نهد و آنان را مورد تکریم قرار دهد، زنانی که با تمام مشکلات ناشی از شکست در زندگی مشترک وظیفه خطیر پرورش و تربیت کودک خود را فراموش نکرده و با طیب خاطر و تمایل خود این وظیفه سنگین را عهده‌دار شده‌اند. بنابراین اگر مادری اعلام آمادگی برای حضانت فرزند را طبق اصلاحیه ماده ۱۱۶۹ مورد بحث نمود، باید از طرف دادگاه خانواده مورد حمایت قرار گیرد و دادگاه نفقه واقعی و متناسب با تورم اقتصادی به عنوان نفقه کودک در نظر بگیرد.
آنچه اکنون در دادگاه‌ها برای نفقه اولاد در نظر گرفته می‌شود بسیار ناچیز و غیرواقعی است و متأسفانه در اکثر محاکم معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان در ماه به عنوان نفقه اولاد تعیین می‌شود. در حالی که حتماً همان رئیس محکمه یا کارشناس که نظریه راجع به نفقه اولاد را به مبالغ فوق می‌دهد اگر فرزندی داشته باشد، می‌داند که نفقه فوق غیرواقعی و بسیار ناچیز است. رقم فوق برای هزینه یک طفل شیرخوار هم کفاف نمی‌دهد. ضمن اینکه نفقه شامل هزینه مسکن هم می‌شود و فقط برای خوراک و البسه نیست. هر چند که امروزه همین دو قلم اخیر را نیز با ۵۰ هزار تومان نمی‌توان تأمین کرد. به خصوص اگر فرزند در حال تحصیل باشد و مادر منبع درآمدی هم نداشته و شاغل نباشد، نباید انتظار داشته باشیم که با مبلغ حداکثر ۵۰ هزار تومانی که پدر به حکم دادگاه برای طفل خود می‌پردازد، مادر معجزه کرده و هزینه‌های مسکن، غذا، البسه، درمان، اثاث البیت و تحصیل وی را تأمین نماید.
لذا به نظر می‌رسد که اصلاحیه ماده ۱۱۶۹ مبنی بر سپردن امر نگهداری فرزند به مادر بدون تأمین نفقه واقعی فرزند و متناسب با شرایط اقتصادی در جامعه، عملاً مواجه با اشکالاتی بشود که در این صورت نه تنها حقی از حقوق مدنی زنان و مادران تأمین نشده، بلکه ستمی جدید آنان بر او به عنوان مادر روا داشته‌ایم.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

امام موسي كاظم – عليه السلام – فرمود:

امانت داري و راست گوئي، هر دو موجب توسعه روزي مي شوند; وليكن خيانت در امانت و دروغ گوئي موجب فلاكت و بيچارگي و سبب تيرگي دل مي باشد.

 

نوشته های مشابه

‫54 دیدگاه ها

 1. لطفا از مادرهای حیون صفتی که با سو استفاده از حق حضانت کودک معصوم خردسال را برای عقده گشایی اسیر و زندانی خودشون میکنن هم بنویسید. جون اثبات اینها ساده نیست و کودک بی پناه هم از ترس مادرش جرات حرف زدن نداره
  انشالله که هر اندامی که به کودک معصوم بی پناه ظلم میکنه بزودی فلج بشه انشالله آمین

  1. من هم به جد با نظر شما موافقم، چرا که دقیقا اینو دارم تجربه میکنم و فرزندم واقعا در شرایط بدی قرار داره و قضات هم قابل توجیه نیستند

  2. کاملا درست فرمودید . یک مشت حیوان صفت بیمار فرزند را دچار القاعات مسموم خودشون قرار می‌دهند و با دروغ ونیرنگ کاری می‌کنند ک بتونن حضانت رو از پدر بگیرند و کودک بدبخت بیچاره از نعمت پدر محروم میکنن و بزرگترین ضربه ب او میزنن .

 2. همین کارها رو میکنن که زن پرو میشه….من جزو افرادی هستم که زنم بهم خیانت کرده ودادگاه حکم براءت برای زنم زده باوجود تمام مدارکی که دارم

  1. اقایون محترم خوبه یکم انصاف باشه من هم همسرم بهم خیانت کرده هم مهریه نداده هم نفقه نمیده هم من بچمو محدود نکردم که پدرش رو نبینه حتی گاهی ۴الی ۵ روز هم پیش پدرش بوده و هست
   اما در جواب این همه از خودگذشتگی چیزی جز دلشکستگی خودش و خانوادش برام نذاشتن

  2. بی انصافی نکنیدمن به عنوان مادری که حضانت دو فرزند دخترو دارم
   ایا میتونم با ماهی ۵۰۰ هزار تومان هزینه دو تا دختر بچه رو تامین کنم
   به هیچ ارگانیم نمی تونم بگم مجبورم بسازم و بسازم
   به خاطر نگهداری از بچه هامم از کار اخراج شدم
   بازم میگید زنا پرو میشن

 3. سلام،متاسفانه 80درصد زنان خیانت کار شده اند،زن خیانت کار اگر سنگسار شود طبق دستور اسلام، درس عبرت برای دیگران میشود،خاک بر سر چنین زنانی که از حیوان پست ترند.

  1. 80 درصد؟ چرا توهین میکنید اقای محترم.والا مردهای خیانت کار ده ها برابر بیشترن. ما هر چی زخم خوردیم از دست مردها خوردیم.شوهر خودمم یه نمونش. وقتی شوهر آدم چشم چرانی کنه وقتی با دخترای مختلف دوست شه و به زن خودش اهمیت نده توقع نداشته باشین زن ها ساکت بشینن و هیچی نگن.بعد هم از اسلام و قانوناش حرف میزنن. که شوهر میتونه چند تا زن داشته باشه و … من که اینطور قانونی رو قبول ندارم.همین ها باعـ خیانت زن و شوهر نسبت به همدیگه است.

   1. از زن پست تروجود نداره.اگه زن خودشوفقط واسه مردخودش آرایش کنه ومانتوهای جلف نپوشه وبه مردش برسه هیچ مردی چشم چرونی نمیکنه.بقول خدامکرزن از مکرشیطان بالاتراست.زن یعنی روباه.دوازده سال یه زن روپرستیدم. یه دیقه دیرخونه نیومدم.دقیقه به دقیه فداش میشدم.هیچی براش تاتونستم کم نذاشتم.آخرش یه قرعه کشی برنده شدم بخانه جورکردگذاشت رفت وحالاهم شکایت کرده واسه مهریه.خدالعنت کنه زن رولعنت که کثیف ترازخودش نیست درعالم

    1. سلام فرزندم دختره تازه امسال وارد مدرسه شده 5 ساله از هم جدا زندگی میکنیم نزدیک به 7 سالگی واخذ حضانت از اوهستم . متاسفانه این پست وبیشرف چنان با روحیه بچه بازی کرده ک دچار استرس و بیماری شده . ذهن بچه رو شستشو داده . دخترم میگه مادرم گفته جلوی پلیس !!!!!منظورش قاضیه . عنوان کن من پیشه پدرم نمیرم ِِ درصورتی ک من وفرزندم بسیار همدیگرو دوست داریم .خلاصه کلام فرزند طلاق از دست رفته

    2. خدا کی و کجا گفته مکر زنان از شیطان بیشتره؟؟؟؟؟!!!!!!!!
     در ضمن اینکه بگیم زن ارایش نکنه تا مرد نگاش نکنه مثل اینه که بگیم
     از زیبایی ماه استفاده نکنیم چون شب صرفا واسه خواییدنِ
     مردی که چشمم هرز باشه نمیشه کاریش کرد
     مثلا ما ندیدیم مردهایی که از زیر چادر هم خانمهارو انالیز میکنن
     متاسفم…

   2. واقعا درست میگید.چه روز و شبهایی که من و دختر ۶ ماههم در عذاب و تنهایی و مریضی بچم سرگرم شده بودم و همسرم شبو تو خونه یه خانم دیگه با یه نفر دیگه شبو و روزشو میگذروند.خدا اینجور مردارو لعنت کنه.که هیچی از خانه و خانواده نمیدونن.

 4. میگم اگه میخوایدکلأهرچی حق وحقوق هست بدیدبه زن؟ها؟خجالت نکشیدیبار؟شماکی هستین که روی حکم خدانظرمیدید؟چراچیزی که خداگفته اجرانمیکنید؟شمشیردست گرفتیدبرعلیه مرد؟نکنه مردهاایدزی هستن؟بچه مال مرده مال مردهم میمونه هیچکس هم نمیتونه اراجیف خودشوبامنفعت طلبی جاکنه.

  1. اره واقعا همچین حرف میزنه انگار مردان جانی هستن انگار مردا دل ندارن چه بسا خیلی از مردها میتونن بهتر از زنا بچه تربیت کنن اخه اشغال تو کی هستی که بخوای یه بچه رو از پدرش که رابطه خونی باهم دارن جدا کنی و بدی به یه زنی که فقط بچه رو زاییده توکه هرچی حقه دادی به زنا چه قاضی هستی تو این چه انصافیه

   1. لطفا خفه شید فقط زاییدن ؟؟؟؟؟ تو از حرف زدنت معلومه چه آدم لجنی هستی که زنت ولت کرده ببینم تویی که دم از مرد بودن میزنی ببینم میتونی درد زایمانو چه طبیعی وچه سزارینو تحمل کنی؟ به خدا اگه بتونی شما مردا اگه یه ذره همین بچه ی شیر خوار مظلوم اذیتتون کنه پرتش میکنید سر کوچه شماها چه میدونید بارداری یعنی چی شیر دادن به بچه یعنی چه اینا زنو نابود میکنه سیستم بدنشو جوونیشو زیبایی شو میده به بچه ش ولی خیلی مرد تر از تو و امثال توست که خم به ابرو بیاره

    1. ای ول،خوب جوابشو دادی،همون نه ماه بچه رو نمیتونن توشکمشون نگه دارن و اون حالا ی بدو تحمل کنن،اصلأ اگه این زن وجود نداشت اینا بچه از کجاشون میاوردن،اگه گروه خونیش گروه خونی مامانش باشه،بازم میگین خون باباش تورگاشه،تازه اون خونی ام که میگی تو اون نه ماه از خون مادرش،بعداز تولدشم اگه شیر مادرشو بخوره بازم از خون مادرشه،که تغذیه میکنه و بزرگ میشه،بخاطر یه سلول کوچولو مال باباش میشه،یعنی واقعأ که،شما مردا زنا رو ماشین جوجه کشی فرض کردید؟؟؟!!!

   2. لطفا خفه شید فقط زاییدن ؟؟؟؟؟ تو از حرف زدنت معلومه چه آدم لجنی هستی که زنت ولت کرده ببینم تویی که دم از مرد بودن میزنی ببینم میتونی درد زایمانو چه طبیعی وچه سزارینو تحمل کنی؟ به خدا اگه بتونی شما مردا اگه یه ذره همین بچه ی شیر خوار مظلوم اذیتتون کنه پرتش میکنید سر کوچه شماها چه میدونید بارداری یعنی چی شیر دادن به بچه یعنی چه اینا زنو نابود میکنه سیستم بدنشو جوونیشو زیبایی شو میده به بچه ش ولی خیلی مرد تر از تو و امثال توست که خم به ابرو بیاره و واقعا بامزه ست که حکم اینه که بچه باید پیش پدر باشه درصورتیکه هیچ غلطی هم نکرده

    1. سلام وعرض ادب خدمت شماخانم محترم ازحرفهايي زديدواقعالذت بردم امامتاسفانه باتوهيني كه به اون اقاوديگرمردهاكرديدبسيارناراحت شدم كه اصلا مهم نيست.من ٢سال واندي پيش بادختري خوب ونجيب برحسب اتفاق ازدواج كردم خيلي عاشق هم بوديم بنابه دلايلي كه اشتباه ازطرف پدرش بودالبته پدرشون ازبچه هاش جدازندگي ميكردمن تازه ملاقاتشون كردم ماالان يه بچه شيرخواره داريم بعدازمدتي سروكله پدروبرادرش توزندگيه ماپيداشدبخاطراينكه پدرش خونه ماروكرده بودشيره وشيشه كش خونه من درغياب اون بهش توهين كردم فرداش رفتم سره كارخواهرم تماس گرفت گفت همسرت بچه روبه يه بهونه گذاشت رفت پيام داده كه من طلاقموميخوام همين شما كه عالم هستيدمنه بدبخت وكمك كنيدلطفا

   3. جناب سوادتو بالا ببر…مرد یه اسپرم میده زن تخمک!!!از نطر پزشکی سهم زن و مرد در تشکیل نطفه 50 -50 و کاملا مساوی هست.حتی ژنهایی که تو بدنشه نصف از مرد و کاملا نصف از زنه….اگه ولایت فرزند با مرد گفته شده بخاطر اینه که تو دین حق پول دراوردن و امرار معاش خونواده به مرد سپرده شده.هر چند الان خانومها هم اکثرا دارن کار میکنن ولی این حق مال مرده

  2. اره خوب کی اینو گفته اگه بچه مال مرده چرا تو شکم زن جون میگیره و چرا زن باید بعد تولدش اونو بزرگ کنه.شما انگار هنوز تو عهد عتیق زندگی میکنید.

  3. دوست عزیز متاسفانه فاتحه قانون خدا رو خوندن کاملا قانون حضانت رو تغییر دادند حضانت در ۷ سالگی رو از مرد گرفتن آهای ایهاالناس….. خبردار باشید ک مردانگی شما زیر سوال رفته…

 5. همسرسابق من کم از یک جانی و قاتل نداره، یک حیوان به تمام معناست که هرچقدر پدرش نتونسته روی مادرش تحکم داشته باشه این درباره من حق رو تموم کرده، خدالعنتش کنه، شیشه مصرف میکنه و بقول خودش بسیار باهوشه و میتونه فکر آدمها رو بخونه و خیلیم احساس زرنگی میکنه، من با یه پسر 7ساله که کلاس اوله رو داره هی میچرخونه توی دادگاه، اهرم های من علیهش زیاده ولی چون هنوز دارم مهریه ام رو ازش مطالبه میکنم دست نگهداشتم ولی به وقتش اقدام میکنم
  چهارساله که از بس راههای مختلف رفتم و دیر به نتیجه رسیدم شدم یه پا وکیل!!
  بنظرم مردها فقط معتاد نباشن اونم از نوع روانگردان!! غیر از این زنها کم از رذالت مردها ندارن

 6. یک هفتست که بچمو ازم گرفتن شوهرموخواهرشوهرم از مدرسه دوزدینش نمیزارن بره مدرسه رفتم پیشه قاضی میگم این آقا نمیزاره بچم بره مدرسه میگه بچشه دوست نداره بزاره بره اینم قانونای ما یه چشمم اشکه یکیش خون نه خیانت کردم نه زبوندرازم چون با همه چی ساختم دارم توان میدم نه مهریه گرفتم نه نفقه همه ی قانونا به نفع مرده من 9ماه تو شکمم نگهش داشتم 2سال شیر دادم بزرگ کردم یکبارم نیومد مدرسه کاربیرونو خونه رو دوسم بود اون همش خواب بود فقط عربده میکشی منو دختره 8سالمو تهدید میکرد الان به راحتی قاضی میگه بچه پیش پدرش باشه فقط 24ساعت حقه دیدنشو بهم دادن خیرنبینن

 7. سلام
  من پدر یک فرزند دختر دو ساله هستم که همسرم بنا به دلخواه قصد جدایی از بنده را دارد. با وجودی که ایشان بنده را از منزل رانده نفقه ایشان را باید پرداخت نمایم، فرزندم که جانم را برایش می دهم را باید به ایشان بدهم، هزینه دادرسی مهریه را باید به ایشان بدهم، اصل مهریه را باید به ایشان بده.
  بی انصاف، در آستانه 34 سالگی با این ضرباتی که میخورم چه نایی برای ادامه راه زندگی برای من باقیست.
  خانم نویسنده
  شرط می بندم شما خانم هستی

 8. با سلام برادر بزرگوار نگران نباشین همه خانمها همینن من پدر دوتا بچه هستم مادرشون موقع زایمان سزارین کرده دوتاشو (خیلی رنج کشیده) شیر بهشون نداده که اندامم خراب میشه،ودوتاشونو تو مهد بزرگشون کردم الان به دلخواه داره به سلامت گورشو گم میکنه درخواست نفقه فرزند کرده که میگیره بچه ها هم یا خونه همسایه هستن یا تو پارک کی یکیشونو ماشین زده و پسر 8 ساله من هم سیگار میکشه این هم از حضانت مادر که قضات سنگشو به سینه میزنن به خیالشان هم نیست فقط فقط این ادعاها بخاطر پول هستش و تمام خدا لعنت کنه اونیکه این قوانین ازدواج را در ایران اینگونه علم کرده ،دلیلش هم جز چرخوندن دادگاهها با پول مردم هستش

 9. اگه یه مرد سر به راه و اهل زندگی باشه هیچ وقت یه زن زندگیش رو ترک نمی کنه و خودش رو با هزاجور مشکل رنگارنگ مواجه نمی کنه.شما اقایون …محترم که اینقدر از گرفتن حق قانونی همسرتون ناله می کنید ببینید چیکار کردید که مجبور به این کار شدن!!

  1. خواهش میکنم شما اول جایگاه زو و مردی رو بفهم بعد بنده اصلا با خانومم با خشونت رفتار نمیکنم و همیشه منطقی رفتار میکنم ولی خانومم به خاطر اینکه پسرم 4 سالشه و حضانت فرزندم با اونه در خونه فقط بی حرمتی و قلدری میکنه.

 10. سلام به همه به ترتیب جواب بدم اول به اون اقا که راحت به خانم ها توهین میکنه من یه زنم و یه مادر وقتی با شوهرم ازدواج کردم ایشون کار میکرد به محض عقد نشست تو خونه و سرکار نرفت بنده حسابدار و ایشون دیپلمه من عاشقش بودم از ته دل برام پول مهم نبود علاقه مهم بود گند زد به علاقه ی من وقتی یه عالم وام برداشتم و خونه گرفتم زدم به نامش باردار بودم منو برد انداخت بیمارستان و رفت خونه رو پولشو گرفت جهیزیم رو برد پول بیمارستانم بیمه ام داد ازم کلی شکایت های ده تومنی بیخود کرده فقط برای اینکه پولمو برده و من ادعای حق نکنم بچه چون هشت ماهه به دنیا اومد و خرج بیمارستان و غیره داشت نیومد سراغش همین که به پنج ماه رسوندمش و سالم و سلامت شد به خواست خدا و کمک پدر و مادرم اومد بردتش این قانونه هم پولمو برده هم جهازمو هم طلاهام رو هم بچه ام رو و شش ماهه حتی نزاشته عکس بچم رو ببینم و یه زن سیقه کرده این مردونگیه الان ده ماهه از هم جدا زندگی میکنیم خودش دنبال هرزگیه دل خر من هنوز دنبال یه ادم لعنتی که زندگیم رو تباه کرده این انسانیته اره مادرش دو سال تیمارستان روانی بوده خواهرش همین طور و خودشم گل و قرص روان گردان میخوره که اثباتش سخته اینا رو تازه فهمیدم دارم روانی میشم بچه ام چی میشه اینا حقه اره شما ها مردین من زنی رو ندیدم که الکی بزاره بره مگه اون زن خراب باشه من تو این ده ماه دست از پا خطا نکردم قبل از ازدواج با ایشونم همین بودم ولی چه سود الان به هیچ مردی اعتماد ندارم و از همشون بیزارم مردم که دم از خدا میزد یه مرد ناجور بود که من خر تو تمام مدت سر خودم و با کار و دورش گشتن و تحمل کتک ها و ترس ازش سر کردم این شد زندگی امیدوارم خدا سر خودشون بدترش را بیاره و شوهرم تاوان کاراش رو بده

 11. اقای محترم اینو یاد بگیر راجب اون ادم که بهت ازار رسونده فقط حق داری حرف بزنی نه همه ی زن ها به قران من یه نفر همه زندگیم و برا شوهرم گذاشتم دارو ندارم و پاش ریختم چی دیدم جز نامردی کار کردم بی توقع بهش دادم براش کار پیدا کردم نرفت همیشه سر جنگ داشت همش درگیر بود با من با مردم تو ترافیک نه عروسی گرفت نه ماه عسل برد برام مهم نبود چون وجودش برام مهم بود الان شده دشمن جونیم خودش میگه دنبال پولت اومده بودم نه هیچ چیز دیگه ات این دل منو نباید بسوزونه که نشناختمش که باورش داشتم و گند زد به اعتمادم دیگه از دو تا چشمام میترسم من دارم قسط میدم اون داره با پول های من با این دم و اون ادم حال میکنه اینه مردانگی اره زن خودتو ول کنی بری با دختر و زن های دیگه لاس بزنی اینه مردونگی اره حالم داره از هرچی مرد و مردونگیه بهم میخوره با همه چیز یه مرد کنار بیای و خرید نکنی با پول خودتم لذت از زندگی نبری به امید اینکه زندگیت پیشرفت کنه به نتیجه های بهتر برسی برای اینکه شوهرت رو کوچیک نکنی زندگیت و به نامش بزنی و ببره این میشه مردونگی اره
  من از هرچی مرده این مدلیه حالم بهم میخوره کاش مردا میفهمیدن که بابا زنت اگه راه میاد اگه باهات کنار میاد کوتاه میاد دلیلش فقط اینه که دوستت داره نه چیز دیگه اگه خرج نمیکنه دلیلش بلد نبودن نیست کنار اومدنه و راه اومدن اذیت نکردن قدر زن و زندگیتون رو بدونید به راحتی برا خاطر یه زن دیگه یا حتی برا پول زندگیتونو نفروشید اون زن با امید اومده تو خونتون عذابش ندیدن اون زن به خاطر خوشبخت شدن به شونه هاتون تکیه کرده شونه خالی نکینید خدا رو خوش نمیاد واگذار ادم ناجور به خدا فقط بچم پس بگیرم همه دارو ندارم فدای سر بچم میبخشم ببره بره به درک من اون پول و جهازی که با پول حلال در اوردم به من وفا نکرد و نتونستم استفاده کنم حرومش به ایشون چه وفایی میخواد بکنه میبخشم تا فقط اولادم و ببینم فقط دعا کنید بچم رو بده مادر دیوانش بچم را نکشه

 12. ارزوی همه چیز روی دلم گذاشت عروسی یه مسافرت دو نفره یه کادو تو مناسبت های مختلف حتی با پول خودم یه جشن تولد یه گل غیر منتظره یه لب خندون یه مرد برنامه ریز یه مرد کاری یه روی خوش یه ادب یه شعور گفتم بچه بیاد همه چیز خوب میشه اومد ولی هیچی خوب نشد حتی نذاشت بچه رو یه بار دو نفره بغل کنیم این و میگن مرد، یه عکس دو نفره از بچه ی خودمون نداریم یه عالم بهم تهمت زده درسته قابل اثبات نیست ولی بازی با ابروی به ادم که هست من خدا میدونه برای پاک بودن تلاش میکنم امیدوارم خدا جوابش را بده واگذارش به دو دست حضرت عباس
  فقط بددهنی کتک زدن ماهواره دیدن و دم از اهل بیت زدن و داشت بیشعوری و دست درازی رو داشت واسه همه چیز متاسفم واسه اعتمادم متاسفم همیشه ترسم از ازداوج این بود گرفتار بدش بشم که شدم ارزوی بردن اشغال ها فوش ندادن پنج شنبه جمعه با هم بیرون رفتن حتی با هم صبحانه خوردن موند رو دام فقط تا دیر وقت میخوابید و دیر وقت تا صبح بیدار بود این شد مردونگی زنت بر هسرکار و خودت پی ماهواره و دانلود فیلم ها و عکس های صحنه دار وقتی هم چیزی بگی ببندنت به فوش و بزننت این شد ادمیت

 13. من دختری ۱۸ ساله هستم دوتا خواهر بزرگتر از خودم دارم از مامانم بشدت بدم میاد قرار نیست همیشه مامانا آدم خوبه ی زندگی باشن . ده سال پیش جدا شدن و تا الان ۱۸ سال از عمر من ب بدترین حالت ممکن رسید ی ذره یه ذره پول جمع میکنم یه کفش یا کیف برای خودم بخرم مامانم میگه تو میری خونه مردم بهت انگشت میکنن پول میدن . چند روز پیش واسه پنج هزارتومان جوری منو زد ک جای چنگاش هنوز رو دست پامه یه عالمه از موهامو کند . خیلی وقته واسه من لباس نمیخره تمام لباسی دسته دوم می‌پوشم . بابام ماهی ۲۴۰ هزارتومان قراره ب حساب پول بریزه چجوری میتونم کل این پولو ب حساب خودم وارد کنم ؟ اصلا میشه تو دادگاه شماره کارت خودمو بدم بگم کل نفقه ب حساب من بیاد ؟ تروخدا کمکم کنید بابام زن گرفته ولی می‌خوام برم پیش اون زندگی کنم چیکار کنم ؟ راهنماییم کنید

 14. من یک دختر 16ساله هستم یعنی دو سه ماهی میشه که 16 رو تموم کردم. از وقتی یادم میاد پدرم دست رو مادرم بلند میکرد ولی مادرم از ترس اینکه حضانت ما بهش داده نشه و زندگیشو حفظ کنه طلاق نمیگرفت
  ولی تقریبا 2 ,3 سالی میشه که پدرم علاوه کل وحشی گری وبداخلاقی هاش شروع کرده به ارتباط برقرار کردن با زن های دیگه! وقتی میگم که ارتباط برقرار کردن، حتما نباید ارتباط از نوع جنسی باشه همین که عکسهایی رد و بدل میکنند که واقعا ادم خودش خجالت میکشه در گفتنش و یا اینکه همیشه سرش تو گوشیه لعنتیشه کافیه که یه زندگی داغون بشه
  من اینو به وضوح میبینم که مادرم دیگه هیچ ارزشی نداره براش ره مرده متحرک شده خودش به صراحت میگه که مهم نیست و مادرم حق دخالت تو زندگیشو نداره
  وقتی یه مرد اونقدر تحریک بشه که نتونه خودشو کنترل کنه و در نتیجه به بهانه های مختلف زندگی رو برای اهل خانواده تلخ کنه بچه هیچ گناهی نداره
  و در کمال تعجب اینکه دادگاه هنوز هم اول به پدر فکر میکنه برای دادن حضانت!پدری که نبودنش بهتر از بودنش باشه!و واقعا متاسفم برای اون افرادی که فکر میکنن با به هم ریختن زندگی دیگران قراره به جایی برسن!
  وقتی که من میبینم مادرم امنیت جانی نداره و پدرم هر روز اونو به کشتنش تهدید میکنه و مادرم به خاطر من اینارو تحمل میکنه این یعنی عمق فاجعه!

 15. سلام من 16 سال دارم از یه وکیل پرسیدیم که در چه شرایطی من میتونم بعد از طلاق با مادرم بمونم گفتش که دادگاه با پرسیدن سوالهایی از من قراره تعیین کنه که من صلاحیت اینو دارم که خودم تصمیم بگیرم یا نه?
  میدونین این سوالها چیه?!!

 16. 🔔قابل توجه مشتاقان یادگیری مباحث کاربردی حقوقی، بویژه دارندگان مشاغل حقوقی

  🈴کلینیک حقوقی ایران با همکاری سامانه 24آموز آغاز نمود

  🔹دوره آموزش مجازی مسائل حقوقی کاربردی ازدواج و طلاق به زبان ساده

  🔹در این دوره تلاش شده است به سوالات کاربردی در حیطه ازدواج و طلاق در سرفصل های زیر پاسخ داده شود:

  ✅ شرایط خواستگاری
  ✅ عقد و شرایط عقد
  ✅ شروط سنی و تکالیف زوجین به همراه مسائل جهیزیه، مهریه و شروط خلاف
  ✅ مسائل مربوط طلاق و حضانت

  🔹علاقمندان می توانند از طریق لینک زیر به دوره ی مذکور دسترسی داشته باشند:

  http://www.24amooz.com/index/package/141/Family-Law

  @iranlawclinic

  24 آموز – مرجع آموزش های آنلاین کاربردی – مسائل حقوقی کاربردی ازدواج و طلاق به زبان ساده
  مسائل حقوقی کاربردی ازدواج و طلاق به زبان ساده –

 17. با سلام و عرض خستە نباشید
  حدود شش سال قبل از همسرم جدا شدم.حضانت پسرم رو دادند بە پدرش،چون هشت سالش بود،الان چهاردە سال سن دارە،فقط تابستون و عید نوروزها اجازە دارم ببینمش.پسرم میگە مادر دیگە طاقت دوریت رو ندارم،میخوام حضانتش رو بگیرم خواهش میکنم کمکم کنید.

 18. اصولاً مبحث حضانت یعنی ماده ۱۱۶۹ یک ماده قانونی کلی است و در باطن امر به قانون عمل نمیشه و عملا حضانت رو یک جانبه میدهند به زن . زنم ادعا کرد آقای قاضی اینها کودک آزاری میکنن . متاسفانه یک سری وکلای بی ایمان راه غلط بهش نشون دادن

 19. سلام ‌دوستان
  نظرات این پست شده دعواهای زنان و مردان طلاق ٬ اما بهتره منصف باشیم و ببینیم قانون و بهتر از قانون ٬ شرع اسلام در مورد حضانت چی میگه
  شرع و قانون اسلام واقعی کاملا جایگاه عدل و انصاف رو رعایت کرده ٬ اما آیا شرایط همه مردان و زنان هم با هم برابره ؟ همه قضات از ناحیه عدل و انصاف حکم میدن ؟ نمیشه همه رو به پای قانون نوشت

 20. شوهرم داره از ایران میره و البته اسرار داره که من و دخترم رو حتما میبره ولی من اصلا راضی به ترک خانوادم نیستم میخوام بدونم اگه بخواد میتونه دخترمو ببره یا امکان اینکه من حضانتشو بگیرم و خودش تنها بره هست؟؟؟؟

 21. با سلام.من از نویسنده این مطالب خواهشمندم در مورد احساس و عواطف پدران امروزی نسبت به فرزند خویش هم آگاهی داشته و نظر دهند.چرا که اکثر خانومها به خاطر اینکه حضانت فرزند تا 7 سالگی به او واگذار میشود با قلدری و بی حرمتی با شوهر خود رفتار کرده و کلیه ارزشهای زن و شوهری را زیر سوال میبرند.بهتره بعضی وقتها هم از حق آقایان دفاع شود و تنها احساسات خانومها در نظر گرفته نشود چرا که این احساسات و عواطف در آقایان هم هست.

 22. سلام بنده روانپزشک خانواده و پزشک قانونی هستم متعصفانه شواهد نشان میده که نود درصد خیانت ها از زنانی سر میزنه که بیگناه هستند و زوج انها بی توجه هستند و اصلا ارزشی به احساسات انها نمیدهند تاکیید بنده به اقایانی که میخان تموم کنن الکی نرن شکایت رابطه نا مشروع بکنن قضات کاملا میفهمن که همچین مواقعی 99درصد زوج به این شکایت و عناوین شکایت های دیگر میپردازند ولی در کل نود ورصد کم کاری اقایان هست علت خیانت ده درصد بعدی خانواده ها و تصمیم نادرست نسبت به سن زوج و زوجه میباشدکه بعدا عوارض نا خوشایندی را دارد.

 23. باسلام به همه دوستان چراتقیصروگردن همدیگه می ندازین زمانه بده منم پسرمو زنم گرفته نمیزاره ببیمنش دلم براش بدجورتنگ شده عوض این همه توهین چراهیچ کدوممون نخواستیم زندگیمونو بخاطر بچمون درست کنیم حرف همه قبول آیااون عاشق ومعشوقای دیروز نیستیم واقعا طلاق آخرین راه دیگه راهی نیست یک مقدارفکر کنین تواین لج بازیااون که ضربه می خوره فرشته های کوچیکی هستن که خدابه هرکسی نمیده مافقط ازاین که سطح سوادزندگی کردنمون پایینه ضربه می خوریم منم دارم مهریه میدم منم مشکلات همتونو دارم ولی خداشاهدهیچ وت دوست ندارم نه زندگی خودم نه دیگران بهم بخوره آی خانومی که ازشوهرت ناراضیی مطمعنی نفربعدی بهتره یابرعکس آیازنه بعدی می تونه همسره خوبی براتومادرخوبی برابچت باشه کهویک درهزاره پس چراباهم دشمنیم اگر نمی تونیم همدیگرو ببخشیم هیچ وقت ازخداچیزی نخوایم چون خودمون توحدش نیستیم به جای اینکه ایت همه پول خرج دادگاه کنیم خرج دوباره بازسازی زندگیمون چرانکنیم بگیم میشه مامیتونم به خاطره بچمون نه به خاطره عقدمون به هم دوباره فرصت بدیم توراه روهای دادگاه زندگی وآسودگی نیست باهم باشیم بهتر تابی هم باشیم زن اگرشوهرشو دوست نداشت خودشوتواخیارش نمیزاشت وبرعکس مردهم به خاطرزندگیش داره جون می کنه

 24. سلام منم ی دختردارم وقتی سه ماه بودبارداربودم شوهرم متاسفانه فوت کردن،الان دخترم یکسالوهفت ماهشه شیرمیخوره پدرومادرشوهرم تهدیدم میکنن میخان بچموازم بگیرن خودمم بیس سالمه خیلی برام سخته تحمل این وضعواونا بااینکه صلاحیت نگهداری ازدخترموندارن تواین مدت هیچ کمکی نکردن بهم همه هزینه هامونوبابام میده کجاخانواده مردحق دارن بچه روببرن شوهرمن حتی نمیدونست مابجه داریم ازدنیارفت هیچکاری براش نکرده خانوادشم اصلابرادیدنش نمیان لباس واینچیزام نمیخرن فقط میگن بچه مال پدره وبایدپیش ماباشه من چ خاکی توسرم کنم نمیتونم بدون دخترم زندگی کنم تنهادلیل زندگیمه کاش خانواده مردابفهمن ک بچه ازمهرپدری چیزی نصیبش نشد حداقل ازمادرجداش نکنن لعنت همه اونایی ک اینجورقانونای بیخودی روطرح کردن چرانمیشه مث ادم بزارزندگی کنیم من همیشه بچمومیبرم خونشون چن روز چن روز اونجامیمونم ازدرسم دانشگام زدم بخاطربچم ای خداچکارکنم دگ ک نکردم😭😭😭😭😭

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا