پرسش و پاسخقوانین اقتصادی - جرایم مالی

اشتباهی به حساب فردی پول واریز کردم چگونه پیگیری کنم ؟

 

  • با سلام همسر بنده اشتباهی مبلغ شش میلیون تومان به حساب فردی واریز نمود. پس از گذشت یکسال و پیدا کردن تلفن همراه و منزل این فرد، وی از باز پس دادن پولمان خودداری می‌کند. لازم به توضیح است که ما ایشان را نمی شناسیم و ریالی بین خود حساب نداریم

گر پولی اشتباها به حساب فردی واریز شود و او از بازگرداندان آن خودداری نماید، تکلیف چیست؟ کارشناسان به این پرسش پاسخ داده‌اند.

، پرسش مخاطب درباره واریز اشتباهی پول به حساب افراد این است:

با سلام همسر بنده اشتباهی مبلغ شش میلیون تومان به حساب فردی واریز نمود. پس از گذشت یکسال و پیدا کردن تلفن همراه و منزل این فرد، وی از باز پس دادن پولمان خودداری می‌کند. لازم به توضیح است که ما ایشان را نمی شناسیم و ریالی بین خود حساب نداریم. لطفا جهت وصول حق خود ما را راهنمایی فرمایید با تشکر وقدردانی از شما.

پاسخ کارشناسان :
در پاسخ به سوال شما باید بیان داشت که موادی از قانون به رد مالی که بدون استحقاق گرفته شده است، اشاره دارد.

به عبارت دیگر کسی که(گیرنده) عمداً، اشتباهاً ، یا اجباراً چیزی را که مستحق نبوده است، دریافت کند، ملزم است در هر صورت آنرا به مالک تسلیم کند(ایفای ناروا). این در حالی است که ابتدا مالک می بایست دو مورد ذیل را در محکمه اثبات نماید:
اول: مدیون نبودنِ خود
دوم: اشتباه در پرداخت کردن توسط مالکِ پول

از طرف دیگر باید بیان داشت کسی که مالی را من غیر حق دریافت کرده است، خواه عمدی یا اشتباهی، ضامن عین و منافع آن نیز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا