اخبار حوادث

نوجوان معلول تهرانی قربانی تجاوز جنسی شد

  • به ‌دنبال طرح شکایت خانواده شهروز، بازپرس صیفی دستور تحقیقات درخصوص این پرونده را صادر کرد و همزمان این نوجوان را به پزشکی قانونی معرفی کرد. در ادامه رسیدگی به این پرونده بازپرس سایر شهود این ماجرا را احضار کرد.

 

-تجاوز به پسربچه‌ای معلول در یکی از محلات جنوب‌غرب تهران؛ پرونده‌ای که در شعبه چهارم دادسرای جنایی تهران به جریان افتاده است.

روزنامه شهروند: تجاوز به پسربچه‌ای معلول در یکی از محلات جنوب‌غرب تهران؛ پرونده‌ای که در شعبه چهارم دادسرای جنایی تهران به جریان افتاده است.

در این حادثه تکان‌دهنده، نوجوان ١٣ساله با تهدید چاقوی یکی از اراذل‌واوباش محل قربانی آزار جنسی شد. قربانی این حادثه یک معلول جسمی و حرکتی است. این پرونده با مراجعه این نوجوان و خانواده‌اش در دادسرا به جریان افتاد و پزشکی قانونی هم تجاوز به این نوجوان را تأیید کرد. متهم این حادثه پس از چند هفته شناسایی و دستگیر شد. متهم پس از حضور در دادسرای جنایی تهران و تفهیم اتهام با قرار قانونی بازپرس پرونده بازداشت شد.

تجاوز در خیابان

این حادثه اول تیرماه‌ سال‌جاری در یکی از خیابان‌های فرعی پاسگاه نعمت‌آباد تهران اتفاق افتاد. شهروز همراه با تعدادی از دوستانش به مسجد محل رفته بود که در مسیر برگشت به خانه با یکی از اراذل‌واوباش محل روبه‌رو شد. پویا یکی از جوانان‌های همان محل با چاقو به سمت شهروز و دوستانش آمد. همه بچه‌ها از ترس پا به فرار گذاشتند. هرکس به سمتی دوید و تا جایی که می‌توانستند از محل دور شدند، اما در این میان شهروز به‌ خاطر معلولیتی که داشت، سرعتش از همه آنها کمتر بود. با این وجود او همه تلاشش را کرد تا از چنگ پویا بگریزد، اما فایده‌ای نداشت، او فرار می‌کرد و پویا با چاقویی که در دست داشت، به سرعت به او نزدیک می‌شد.

در نهایت پویا به او رسید و با تهدید چاقو او را با خودش به مکان خلوتی برد و نقشه شومش را عملی کرد و او را در همان حال رها کرد. شهروز قربانی آزار جنسی این جوان قداره‌کش شد که بعد از این حادثه هولناک به خانه رفت و ماجرا را برای خانواده‌اش بازگو کرد.

دو روز بعد از این حادثه، خانواده شهروز با مراجعه به دادسرای جنایی تهران، اعلام شکایت کردند. رسیدگی به پرونده این تجاوز به شعبه چهارم و بازپرس صیفی سپرده شد.

پدر شهروز در اظهاراتش به بازپرس گفت: «قبل از ظهر بود که پسرمان همراه با چند نفر دیگر از دوستانش برای نماز به مسجد محل رفته بود. معمولا هر روز به مسجد می‌رود. بعد از نماز در مسیر برگشت جوانی ناشناس سد راه آنها می‌شود و با چاقو آنها را تهدید می‌کند. آنها هم سعی می‌کنند از دست او فرار کنند، اما شهروز به دلیل این‌که مشکل حرکتی دارد، موفق به فرار نمی‌شود و در کنار خیابان مورد تعرض قرار می‌گیرد.»

مادر شهروز هم در ادامه صحبت‌های همسرش گفت: «پسرم وقتی به خانه رسید، رفتار عجیبی داشت. صورتش سرخ شده بود و با کسی حرف نمی‌زد، من بلافاصله متوجه رفتار غیرعادی او شدم. ابتدا سعی داشت موضوع را از من مخفی کند اما وقتی اصرار من را دید، همه اتفاقاتی که برایش رخ داده بود را برای من تعریف کرد. من شوکه شده بودم، نمی‌دانستم باید چه کار کنم، هم عصبانی بودم و هم برای شهروز دلم می‌سوخت، صبر کردم تا پدرش به خانه آمد، موضوع را به او گفتم و تصمیم گرفتیم که شکایت کنیم. چطور یک انسان می‌تواند چنین رفتاری داشته باشد، این رفتار با یک بچه معلول..! حتی حیوانات همچنین رفتاری ندارند.» خانواده شهروز در پایان اظهاراتشان درخواست اشد مجازات برای عامل این حادثه را داشتند.

شناسایی و دستگیری متهم

به ‌دنبال طرح شکایت خانواده شهروز، بازپرس صیفی دستور تحقیقات درخصوص این پرونده را صادر کرد و همزمان این نوجوان را به پزشکی قانونی معرفی کرد. در ادامه رسیدگی به این پرونده بازپرس سایر شهود این ماجرا را احضار کرد.

شاهدان که همان دوستان شهروز بودند، همه ماجرا را همان‌طور برای بازپرس بازگو کردند. از سوی دیگر، جواب پزشکی قانونی هم پس از چند هفته اعلام شد. تجاوز به شهروز نظر قطعی پزشکی قانونی بود. بازپرس پرونده با توجه به شواهد و مدارک موجود دستور بازداشت پویا را صادر کرد. ماموران پلیس در تحقیقات میدانی موفق به شناسایی محل سکونت برادر متهم شدند. در ادامه بررسی‌ها مشخص شد، پویا جوانی ٢٦ساله در یکی از خیابان‌های محله پاسگاه نعمت‌آباد زندگی می‌کند. درنهایت پلیس او را در خانه‌اش دستگیر کرد.

متهم پس از دستگیری سعی داشت خودش را بی‌گناه نشان دهد، اما درنهایت به جرمش اعتراف کرد. پویا پس از انتقال به دادسرای جنایی تهران در برابر بازپرس پرونده قرار گرفت. او ضمن اعتراف به تجاوز به نوجوان معلول، قاضی صیفی گفت: «من به زور و تهدید این کار را انجام نداده‌ام. قبول دارم که با شهروز رابطه داشتم، اما این کار را با تهدید چاقو نکرده‌ام.» اما پویا درحالی این اظهارات عجیب را مطرح کرده است که پیش از این همه دوستان و همراهان شهروز برعلیه او شهادت داده‌اند و پزشکی قانونی هم تجاوز به این نوجوان معلول را تأیید کرده است. این پرونده درحال حاضر در دادسرای ناحیه ٢٧ تهران در جریان است و به دستور بازپرس تحقیقات بیشتر درخصوص این پرونده ادامه دارد.

کاهش جرایم جنسی با آموزش جنسی

اما آزار جنسی کودکان و نوجوانان به همین پرونده یا چند پرونده مشابه ختم نمی‌شود. تجاوز و آزار و اذیت جنسی در سنین پایین پدیده‌ای است که در چند وقت خبرهای زیادی درباره آن منتشر شده است که حتی برخی از آنها مانند پرونده آتنا منجر به قتل هم شد.

پلیس بارها نسبت به مراقبت از کودکان و آموزش‌های لازم در جهت کاهش بروز چنین حوادثی هشدار داده است. با این وجود اما این مسأله‌ای نیست که تنها با هشدار و اطلاع‌رسانی بتوان آن را کنترل و مدیریت کرد. به گفته امید ملکی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه آموزش جنسی تنها راهکار عملی برای کاهش این‌گونه جرایم است.

او که معتقد است، بروز چنین جنایت‌هایی ریشه در پایین‌بودن آگاهی و آموزش‌های جنسی در جامعه دارد، در این‌باره می‌گوید: «در کشور ما به آموزش‌های جنسی کمتر توجه می‌شود. این آموزش‌ها نقش موثری در کاهش آسیب‌ها دارد. این آموزش‌ها می‌تواند هم برای گروه آسیب‌پذیر موثر باشد و هم باعث جلوگیری از بروز این جرایم شود، حتی به عقیده من، آموزش‌های جنسی می‌تواند تعداد متهمان و افراد در معرض خطر ارتکاب به این اعمال را هم کاهش دهد.»

او با اشاره به خطرها و آسیب‌هایی که در کمین کودکان و نوجوانان در جوامع امروزی است، ادامه می‌دهد: «آزار و تجاوز جنسی به کودکان در همه جوامع وجود دارد، اما همان‌طور که گفتم، نقش آموزش می‌تواند از شدت آن کم کند. از سوی دیگر آموزش مهارت‌های زندگی از سوی خانواده به کودکان هم خیلی مهم است. در کمتر خانواده‌ای به کودک «نه»‌گفتن را آموزش می‌دهند. مهارت برقراری ارتباط با غریبه‌ها. مراقبت از خود در فضاها و اماکن عمومی، اینها موضوعاتی است که والدین وظیفه دارند به کودکان خود آموزش دهند.»

ملکی شناخت خطرات موجود بالقوه در محل زندگی و شناخت و آموزش راهکارهای مقابله را هم یکی دیگر از عوامل موثر در این زمینه می‌داند: «به هرحال باید پذیرفت فرهنگ حاکم در مناطق مختلف تفاوت‌هایی دارد. برای مثال، در تهران بافت‌های قدیمی و جنوب شهر بیشتر در معرض جرم قرار دارد. این واقعیتی است که باید آن را پذیرفت. برای مثال همچنان در محله‌های جنوبی شهر می‌توان کودکانی را دید که مانند سال‌های دور با دوستانشان درحال بازی در کوچه و خیابان هستند. درحالی که در شمال شهر کمتربچه‌ای بدون والدینش در اماکن عمومی دیده می‌شود. به همین دلیل عمده این بزه‌ها در مناطق جنوب و حاشیه شهر رخ می‌دهد. ساکنان در این مناطق باید توجه بیشتری به کودکان و اقشار آسیب‌پذیر داشته
باشند.»

درهمین حال، مصطفی تبریزی روانشناس اجتماعی معتقد است؛ متولی اصلی آموزش‌های جنسی در کشور آموزش‌وپرورش است که به دلایل مختلف تاکنون به وظایفش در این خصوص عمل نکرده است.

او در این‌باره  می‌گوید: «آموزش می‌تواند همزمان از قربانی‌شدن و ارتکاب به خشونت‌ها و تجاوزهای جنسی جلوگیری کند. این‌که افرادی در سنین جوانی دست به چنین رفتارهای غیراخلاقی و تکان‌دهنده‌ای می‌زنند، ریشه در مسائل مختلفی دارد که دلیل همه آنها به تابوهای جنسی در جامعه بر‌می‌گردد. تقریبا همه مردم در معرض ارتباط جنسی هستند، اما آموزش و اطلاعات از منابع معتبر در این زمینه تقریبا صفر است. در این شرایط است که منابع غیررسمی و صبحت‌های درگوشی همه دانسته‌های جامعه از مسائل جنسی می‌شود. غریزه جنسی امری است که نیاز به آگاهی و آموزش دارد، اما نظام آموزشی ما تنها به درس و نمره خلاصه شده و خانواده‌ها نیز دنباله‌روی همین نگرش غلط هستند. درحالی که پرورش و توجه به نیازهای اساسی انسان فراموش شده است. فرهنگ عمومی هم علاقه‌ای ندارد به این موضوع ورود کند. اما در پستو و نهان درباره موضوعات جنسی صحبت می‌کنند. در این شرایط یک کودک چطور می‌تواند از خودش در برابر آسیب‌های اجتماعی از این دست محافظت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا