دسته‌بندی نشدهدیوان عدالت اداری

آیا امتناع از انجام وظایف قانونی جرم است؟

 

  • هر یک از مقامات قضایی که شکایت و تظلمی مطابق شرایط قانونی نزد آنها برده شود و با وجود اینکه رسیدگی به آنها از وظایف آنان بوده به هر عذر و بهانه اگرچه به عذر سکوت یا اجمال یا تناقض قانون از قبول شکایت یا رسیدگی به آن امتناع کند……..

 

  بر اساس متن قانون مجازات اسلامی اگر مسئول و مقامی از مقامات قضائی وظایف خود را انجام ندهد و از انجام آن به دلایل مختلف سرباز زند قانون با وی برخورد جدی خواهد کرد.

اگر فردی شکایتی در مراجع قضائی مطرح کند اما مقام قضائی از انجام وظیفه خود به دلایلی مثل تناقض قانون یا سکوت قانون  امتناع کند مراجعه کننده می تواند از وی شکایت کند تا قانون وی را در مرحله اول به شش ماه تا یکسال از شغل قضائی محروم کند.

در ماده 597 قانون مجازات آمده است:

هر یک از مقامات قضایی که شکایت و تظلمی مطابق شرایط قانونی نزد آنها برده شود و با وجود اینکه رسیدگی به آنها از وظایف آنان بوده به هر عذر و بهانه اگرچه به عذر سکوت یا اجمال یا تناقض قانون از قبول شکایت یا رسیدگی به آن امتناع کند یا صدور حکم را برخلاف قانون به تاخیر اندازد یا برخلاف صریح قانون رفتار کند دفعه اول از شش ماه تا یکسال و در صورت تکرار به انفصال دائم از شغل قضایی محکوم می شود و در هر صورت به تادیه خسارات وارده نیز محکوم خواهد شد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا