چکپرسش و پاسخ

آیا می توانیم چک را از حالت کیفری خارج کنیم ؟

  • در پاسخ به سوال شما باید بیان داشت که زمانیکه فردی چکی صادر می نماید مکلف خواهد بود تا در سر وعده مقرر پول نقد در حساب خود داشته باشد. چنانچه در سررسید چک صادرکننده پول در حساب نداشته باشد برای دارنده سه امکان به منظور مطالبه وجه چک وجود خواهد داشت.

 

برگشت خوردن چک، همیشه یکی از دغدغه‌های کسانی بوده که آن را صادر می‌کنند. قابلیت کیفری چک که نتیجه آن، گاه به زندان افتادن صادرکننده چک برگشتی است، همان چیزی است که باعث واهمه صادرکنندگان از برگشت خوردن احتمالی آن می‌شود؛ اما آیا می‌شود قابلیت کیفری چک را از بین برد؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین پاسخ داده‌اند.

پرسش یکی از مخاطبان درباره زائل کردن قابلیت کیفری چک اینگونه است:

با سلام و احترام چندماه پیش چکی با تاریخ دوماه بعد به کسی دادم که متاسفانه به موقع نتوانستم مبلغ آنرا تامین کنم،نامبرده اول همان روز چک را برگه کرده و شکایت کیفری نموده که با احضار بنده به کلانتری و سپس مراجعه به دادگاه و اثبات خلاف ادعای وی، قرارمنع تعقیب صادره شده.آیا اینجانب میتوانم بر علیه شخص مذکور به دلیل ادعای خلاف واقع به دادگاه ،شکایت کنم.بدیهی‌است اگر مدارک ارايه نمیدادم، ممکن بود بیش از آنچه مستحق جریمه باشم ، قانون مجازاتم نماید.در پناه خدا باشید انشاالله

پاسخ کارشناسان :
در پاسخ به سوال شما باید بیان داشت که زمانیکه فردی چکی صادر می نماید مکلف خواهد بود تا در سر وعده مقرر پول نقد در حساب خود داشته باشد. چنانچه در سررسید چک صادرکننده پول در حساب نداشته باشد برای دارنده سه امکان به منظور مطالبه وجه چک وجود خواهد داشت.
امکان اول، طرح دعوای حقوقی
امکان دوم، طرح شکایت کیفری
امکان سوم، اقدام از طریق دایره اجرای ثبت

بنابراین ممکن است دارنده از حق خود استفاده کرده و اقدام به طرح شکایت کیفری نموده باشد؛ این در حالی است که این راه زمانی به نتیجه خواهد رسید که شرایط خاصی در چک وجود داشته باشد. من باب مثال چک وعده دار نباشد یا بابت تضمین یا تعهد نبوده باشد.

لذا صادرکننده می تواند با اثبات این امور قابلیت شکایت کیفری چک را زائل نماید، پس به صرف این امر نمی توان دارنده را مورد تعقیب کیفری قرار داد؛ چه اینکه ایشان از حق و امتیاز قانونی خود استفاده نموده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا