جرایم رایانه ای

تبادل اطلاعات در شبکه های اجتماعی ممنوع است

  • معاون قضایی دادستان کل کشور، استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی را صرفه جویی اقتصادی عنوان کرد و گفت: این کار علاوه بر جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات ، از حیث اقتصادی هم مثمر ثمر و به نفع کشور است.

 

معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: تبادل اطلاعات نهادهای اجرایی در شبکه های اجتماعی خارجی بر اساس بخشنامه دادستان، ممنوع شد.

عبدالصمد خرم آبادی افزود: بر اساس ابلاغیه جدید حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور به تعدادی از مسئولان اجرایی، نهادهای اجرایی از به‌ کارگیری شبکه‌ های اجتماعی خارجی مانند تلگرام برای اشتراک ‌گذاری اطلاعات سازمانی، اطلاع ‌رسانی و انجام امور روابط عمومی و سایر بهره ‌برداری ‌های اداری باید خودداری کنند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با بیان اینکه پیشتر بخشنامه ای از سوی مرکز مدیریت راهبردی افتا ریاست جمهوری به همه سازمانها و نهادهای اجرایی مبنی بر ممنوعیت استفاده از پیام رسان های شبکه های اجتماعی خارجی صادر شده بود، اظهار کرد: از آنجا که نهادهای اجرایی به این بخشنامه در برخی موارد توجه نکرده اند، لذا دادستانی، این بخشنامه را صادر و برای اجرا ابلاغ کرده است.

وی افزود: دادستانی با پیوست نسخه ای از این بخشنامه صادر شده برای نهادهای مختلف و نظر به اینکه شبکه های اجتماعی خارجی موجب دراختیار دادن اطلاعات مبادله شده و کنترل وسیله پیام رسان می شود این بخشنامه را صادر کرده است.

وی دلیل دیگر ابلاغ دستورالعمل دادستان کل کشور را دسترسی به اطلاعات با داده پردازی توسط شبکه های اجتماعی که منجر به خطر منافع کشور می شود، اعلام و تصریح کرد: با توجه به اینکه مواد 733 و 731 قانون مجازات اسلامی هرگونه اقدام عمدی و غیرعمدی دسترسی اطلاعات بیگانگان را جرم تلقی کرده است، لذا همه کارکنان و مدیران نهادهای اجرایی براساس این بخشنامه حق استفاده از شبکه های اجتماعی بیگانه را ندارند.

قوه قضائیه هم برای تبادل اطلاعات باید از شبکه های اجتماعی داخلی استفاده کند

خرم آبادی در پاسخ به این سوال که آیا این موارد برای روابط عمومی ها و مسئولان قضایی هم مصداق دارد یا نه، گفت: مجموعه قوه قضائیه هم باید این موارد را مد نظر داشته باشد و از شبکه های اجتماعی خارجی برای تبادل اطلاعات نباید استفاده کند.

وی افزود: دادستانی با پیوست نسخه ای از این بخشنامه صادر شده برای نهادهای مختلف و نظر به اینکه شبکه های اجتماعی خارجی موجب دراختیار دادن اطلاعات مبادله شده و کنترل وسیله پیام رسان می شود این بخشنامه را صادر کرده است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار قضایی ایرنا مبنی براینکه مردم از چند و چون شبکه های اجتماعی داخلی چگونه باید مطلع شوند، اظهار کرد: خبرنگاران موظف به اطلاع رسانی هستند و به مردم اطلاع دهند که شبکه های داخلی سروش، نسیم، تیسفون و ادرک در داخل کشور فعال است و باید مردم را به جای استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی به استفاده از این شبکه های اجتماعی داخلی تشویق کنند.

استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی یک گام برای تحقق اقتصاد مقاومتی

معاون قضایی دادستان کل کشور، استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی را صرفه جویی اقتصادی عنوان کرد و گفت: این کار علاوه بر جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات ، از حیث اقتصادی هم مثمر ثمر و به نفع کشور است.

وی ادامه داد: مجبور کردن شهروند داخلی به استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی با گذاشتن خبرها در این شبکه ها برخلاف سیاست های کلی کشور است چون او را مجبور می کنیم از پهنای باند خارجی استفاده کند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه خاطرنشان کرد: با ارسال خبر در شبکه اجتماعی خارجی باید بابت مطالعه خبری که در داخل تولید می شود، هزینه کنیم.

خرم آبادی همچنین از گذاشتن نمرات دانش آموزان و ارتباط دانشجویان با اساتید در شبکه های اجتماعی خارجی مانند تلگرام انتقاد کرد و از خبرگزاری ها خواست در تشویق مردم به استفاده از شبکه های داخلی پیشتاز باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا