قوانین اقتصادی - جرایم مالی

تعریف ربا چیست و چه مجازاتی دارد

  • مرتكبین اعم از ربا دهنده، ربا گیرنده و واسط بین آنها علاوه بر ردّ اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و نیز معادل مورد ربا به عنوان جزای نقدی محكوم می گردند.

 

تعریف ربا در قانون چیست و چه نوع معامله ای، معامله ربوی است؟ مجازات معاملات ربوی چیست؟ کارشناسان وکیل آنلاین به این پرسش ها پاسخ داده اند.

پرسش مخاطب وکیل آنلاین، درباره ربا این است:
باسلام .مبلغی پول به کسی داده ام و در ازای ان از او چک و سفته گرفته ام و طبق قراردادمان ماهیانه مبلغی به عنوان سود پول از او دریافت میکردم؛ اما الان مدت ۸ ماه است که نه سود پول را میدهد و نه خود پول را . خواهشا راهنمایی کنید.

پاسخ کارشناسان وکیل آنلاین:

در دین مبین اسلام، ربا یكی از گناهان بسیار بزرگ به شمار می رود و گستره حرمت آن غیر از ربا خواران شامل ربا پردازان، شاهدان و نویسندگان اسناد ربا نیز می شود.

در دین مبین اسلام، ربا یكی از گناهان بسیار بزرگ به شمار می رود و گستره حرمت آن غیر از ربا خواران شامل ربا پردازان، شاهدان و نویسندگان اسناد ربا نیز می شود.

قانونگذار جمهوری اسلامی ایران در اصل 49 قانون اساسی دولت را مکلف به مقابله با ربا دانسته و در همین راستا ماده 595 قانون مجازات اسلامی، کتاب پنجم، ربا را جرم دانسته و آن عبارتست از معامله جنس مکیل و یا موزون با هم جنس خود تحت هر گونه قراردادی به شرط اضافه، و یا دریافت زائد بر مبنای پرداختی در وام و برای آن مجازات در نظر گرفته است: مرتكبین اعم از ربا دهنده، ربا گیرنده و واسط بین آنها علاوه بر ردّ اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و نیز معادل مورد ربا به عنوان جزای نقدی محكوم می گردند.
بنابراین باید بیان داشت چنانچه عمل موصوف مشمول ربا نباشد، امکان مطالبه برای شما وجود خواهد داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا