دانستنیهای جنسی

حكم زنا و تجاوز به عنف / اثبات جرم تجاوز به عنف

 

 • بر اساس ماده 82 قانون مجازات اسلامی، حد زنای به عنف اعدام است. این ماده كه دارای چند بند است، می گوید:” حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیرمحصن نیست …. بند د – زنای به عنف و اكراه كه موجب قتل زانی اكراه كننده است”.

 

تجاوز جنسی یکی از مسائل و معضلاتی است که اگرچه فقط قربانیان آن زنان نیستند (کودکان پسر یا دختر و زنان )بیشتر از هر کسی دیگری تهدید می شوند .در جوامع عقب مانده و کشورهای در حال توسعه، نگاه تحقیرآمیز به جنس زن و قوانین ضد زن، آمار  تجاوز  به زنان را بالاتر برده و  زندگی آنها را به مخاطره می اندازد.

نگاهی به تجاوزهای اخیر که در روزنامه ها و صفحه حوادث منتشر شده:
دختر 5 ساله ای  در  رستورانی توسط 2 نفر مورد تجاوز قرار می گیرد.
زنی  هنگام برگشت به منزلش توسط راننده تاکسی و دو نفر دیگر، در جنگل های شمال مورد تجاوز قرار می گیرد.
دختری  توسط دوست پسر و  6 نفر دیگر مورد تجاوز قرار می گیرد.
زنی توسط 2 موتور سوار به بهانه تمام شدن بنزین، در جاده قم در مقابل چشمان همسرش مورد تجاوز قرار می  گیرد.
دختر  اتریشی توسط پدرش، 25 سال حبس می شود و طی این مدت مورد تجاوز جنسی پدر قرار می گیرد
دختر بچه ۶ ساله دختر بچه مهاجر افغان توسط پسر ایرانی مورد تجاوز قرار میگیرد و با اسید کشته می شود و….
اینها نمونه های کوچکی از هزاران هزار تجاوز های ست که زنان و دختران،  از خانه که به اصطلاح امن ترین مکان است توسط نزدیکترین افراد پدر، برادر و شوهر  تا کوچه و خیابان  …  صورت می گیرد و به دلیل ترس،  خجالت، تهدید یا حفظ آبرو پنهان باقی می ماند و بسیاری از این تجاوزها علنی نمی شود و یا در صورت علنی شدن٬ زنان و دختران  قربانی قتل های ناموسی می شود.

ریشه های تجاوز به عنف چیست؟

بر اساس ماده 82 قانون مجازات اسلامی، حد زنای به عنف اعدام است. این ماده كه دارای چند بند است، می گوید: حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیرمحصن نیست …. بند د – زنای به عنف و اكراه كه موجب قتل زانی اكراه كننده است

در واقع تجاوز جنسی نوعی انحراف جنسی است که شخص به این دلیل که نمی تواند از طرق عادی و با ایجاد رابطه انسانی، مشروع و قانونمند نیازهای خود را برطرف کند، با تمسک به زور و جبر و خلاف میل طرف مقابل به تمامیت جنسی وی تعرض می کند.
آنچه مشخص است ریشه یابی و بررسی علل وقوع چنین جرایم وحشیانه ای است، امر مهمی که هیچ گاه در کشور ما و توسط مسئولین مورد توجه قرار نگرفته است.
تجاوز جنسی محصول یک اختلال شخصیت و ناشی از دوران کودکی و نوجوانی فرد بوده و در واقع به نوعی در دوران رشد روانی وی یعنی دوران دهانی، دفعی، سالوس، نهفتگی و بلوغ در او پدید آمده است و در زمان جوانی و میانسالی خودنمایی می کند.
جرایم جنسی عمدتا ارتباط تنگاتنگی با شرایط سنی، فرهنگی و اقتصادی مرتکبان دارد؛ البته این نوع جرایم در اکثر کشورهای جهان وجود دارد.تجاوزات جنسی و به طور مشخص تجاوز به عنف از جمله جرایمی هستند که از قدیم الایام یعنی زمانی که بشر زندگی جمعی خود را آغاز کرد تا به امروز وجود داشته و هم اکنون نیز در کشورها و جوامع مختلف با انگیزه های متفاوت ارتکاب می یابد.
تجاوز جنسی به عنوان یک بزه معمولا به صور مختلف در قالب کودک آزاری از نوع آزار جنسی، زنای با محارم، سادیسم جنسی، پورنوگرافی و عورت نمایی انجام می شود و در دو حالت ماسوخیسم و یا سادیسم یعنی خود آزاری و دیگرآزاری خودنمایی می کند.
افرادی که دست به تجاوز جنسی می زنند، صرفا کسانی نیستند که نمی توانند رابطه جنسی با جنس مخالف یا حتی با جنس موافق برقرار کنند بلکه حتی در میان افرادی که دارای همسر و فرزند هستند این نوع جرایم دیده می شود. مطالعه پرونده هایی که به صورت سریالی منجر به مرگ افراد می شود در کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی ایران نشان دهنده این است که مهاجم بعد از شناسایی قربانی در فرصتی مناسب ضمن تعرض جنسی، آزار و اذیت و حتی ربایش قربانی، او را به قتل می رساند؛ لذا در یک جمع بندی کلی می توان گفت تجاوز جنسی محصول یک اختلال شخصیت و ناشی از دوران کودکی و نوجوانی فرد بوده و در واقع به نوعی در دوران رشد روانی وی یعنی دوران دهانی، دفعی، سالوس، نهفتگی و بلوغ در او پدید آمده است و در زمان جوانی و میانسالی خودنمایی می کند.
در مجموع تعرضات جنسی توسط افرادی انجام می شود که از لحاظ شخصیتی و روانی متعادل نیستند یا خود، قربانیان خشونت جنسی در دوران کودکی توسط افراد فامیل یا غریبه بوده اند یا اینکه مورد ضرب و شتم پدر و مادر قرار گرفته اند و از جنس مخالف کینه به دل دارند یا به دلیل آموزه ها یا آموزش های اعتقادی و باورهایی که به صورت غلط به آنها منتقل شده با دید این که جامعه را از این مفاسد پاک کنند، دست به ارتکاب این جرایم می زنند.
بر اساس ماده 82 قانون مجازات اسلامی، حد زنای به عنف اعدام است. این ماده كه دارای چند بند است، می گوید:” حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیرمحصن نیست …. بند د – زنای به عنف و اكراه كه موجب قتل زانی اكراه كننده است”.

حكم تجاوز به عنف

تعرضات جنسی توسط افرادی انجام می شود که از لحاظ شخصیتی و روانی متعادل نیستند یا خود، قربانیان خشونت جنسی در دوران کودکی توسط افراد فامیل یا غریبه بوده اند یا اینکه مورد ضرب و شتم پدر و مادر قرار گرفته اند و از جنس مخالف کینه به دل دارند یا به دلیل آموزه ها یا آموزش های اعتقادی و باورهایی که به صورت غلط به آنها منتقل شده با دید این که جامعه را از این مفاسد پاک کنند، دست به ارتکاب این جرایم می زنند

در حالی كه مسئولان قضایی كشور و استان وعده رسیدگی سریع و قاطع به پرونده ‘متجاوزان به عنف’ و مرتكبان جرایم منافی عفت عمومی و امنیت جامعه را داده اند، پرسشی كه شاید برای بسیاری از مردم مطرح شده باشد، این است كه حكم قانونی مجازات چنین جرائمی چیست؟
فقه اسلام و قانون مجازات اسلامی، به صراحت مجازات ارتكاب چنین جرمی را ‘مرگ’ و ‘اعدام’ در نظر گرفته است.
بر اساس ماده 82 قانون مجازات اسلامی، حد زنای به عنف اعدام است. این ماده كه دارای چند بند است، می گوید:” حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیرمحصن نیست …. بند د – زنای به عنف و اكراه كه موجب قتل زانی اكراه كننده است.”
به این ترتیب قانونگذار، مجازات سنگینی برای این جرم تعیین كرده است.
اما نكته مهمی كه در مورد تجاوز به عنف مطرح می شود بحث مجازات متجاوزان جنسی کمتر از ١٨ سال است که آیا حکم آنان هم اعدام است؟

خیر.قانون مجازات اسلامی با اصلاحات جدید شورای نگهبان از سوی نمایندگان حقوقی مجلس تشریح شده است که بر این اساس مسئولیت کیفری نوجوانان زیر 18 سال که مرتکب جرایم مستوجب حدود و قصاص هستند، در صورتی که ثابت شود ماهیت جرم ارتکابی یا حرمت آن را درک نکرده اند یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه ای وجود داشته است، با توجه به سن شان به مجازات های پیش بینی شده محکوم می شوند.در کنوانسیون حقوق کودک، کمال عقلی شرط اجرای حکم برای کودکان و اطفال بود چون دوران 15 تا 18 سال دوران بحران است و باید به این موضوع توجه شود و برای اجرای حکم باید اهلیت جزایی را در نظر گرفت. فلسفه این ماده این است که برای زیر 18 سال حکم قصاص نداریم.

اثبات جرم تجاوز به عنف

باید متهم در نزد قاضی 4 بار اقرار کند و اقرارهای وی در نزد پلیس ملاک رای قاضی نیست. همچنین طبق ماده 120 قانون مجازات اسلامی یکی از شرایط اثبات زنا، علم قاضی است که از طریق متعارف حاصل می شود، یعنی این که قاضی می تواند با توجه به اقرارهای کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند و سایر قرائن و شواهد، جرم متهم را زنای به عنف تشخیص داده و حکم صادر کند.
ممکن است متهم ابتدا نزد قاضی اقرار ولی بعد انکار کند که این جا قاضی می تواند با استفاده از علم خود حکم صادر کند. یکی از راه های دیگر اثبات جرم، حضور 4 شاهد می باشد.: زمانی که 4 شاهد برای اثبات جرم وجود نداشته باشد، قاضی می تواند به علم خود رجوع کند.

اما آیا اقرار زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، نمی تواند دلیلی محکم برای صدور حکم از سوی قاضی شود.؟
طبق شرع و قاعده حقوقی اقرار هر کسی علیه خودش نافذ است ولی اقرار زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، برای علم قاضی مهم است و جزو قرائن و شواهد محسوب می شود.

نوشته های مشابه

‫20 دیدگاه ها

 1. امکانش هست که حکم دادگاه به متجاوز عقد با قربانی باشه؟
  اگه قربانی باردار شد تکلیف چیه؟!

 2. بسم الله الرحمن الرحیم
  من
  منتظر اون روزم

  قدرت به دستم برسه عدالت را جاری کنم
  حتی اگر جانم را از دست بدهم.
  وای بر ما که فقط می خوانیم
  هیچ کاری نمی کنیم

  خب دختران برکتن
  حضرت زهرا کمکم کن

  لعنت خدا بر متجاوزین به عنف😡😡😡😡👿👿👿😤😤😤

  1. برادر‌ درست است؛ بنده هم‌هر کاری می کنم که قدرت به دستم برسه. مدرسه تیزهوشان درس میخوانم میخوانم خود را بکشم و درس بخوانم‌تا بتوانم‌به کشورم خدمت کنم. یا مهدی فانصرنا علی القوم الکافرین

 3. ب من تجاوز شده از مقعد و شکایت کردم و مراحلش رو تا حدی طی کردم امادمن قبلا رابطه داشته ام از مقعد
  میخاستم بدونم طبق مصاحبه ی پزشکی قانونی ک فذمی پرکردن و پرسید ک رابطه داشتم یا نه و با چ کسی،حالا توی نامه پزشکی قانونی حرفی زده میشه از این مدضوع یا فقط همون مورد گفته میشه ک ا یا تجاوز صورت گرفته یا نه
  توروخدا جواب بدین زندگیم داره میپاشه
  خیلی عجله ایه
  جواب رو به ایمیلم بفرستین

 4. من هجده سالمه وپسرخالم نامزدم هست شوهرخواهرم بهم تجاوزکرده وازم فیلم گرفته بارهابخاطرهمون فیلم مجبورم کردباهاش باشم میترسم به کسی بگم یاشکایت کنم برام دردسردرست بشه وزندگیم ازهم بپاشه راهی هم هس که ازش شکایت کنم ولی کسی نفهمه تورخداراهنماییم کنین

  1. هر چه بترسی بدتره زودتر به خانواده بگو تا اونا دنبال حل مشکل باشند فقط همینو توصیه می کنم واصلا نترس 🙏

  2. هیچ وقت تو زندگیت باج نده، اگه امروز میتونی شکایت کنی و به همه بگی بگو، اصلا نترس، سعی کن مدرک جمع کنی، ولی هرگز نترس از این که این آدم متجاوز جنسی رو لو بدی، کارش خیلی خیلی کثیفه، ضمنا هر چی بیشتر نگی و به طرف باج بدی زندگیت بیشتر در خطره، پس به همه بگو، به دادگاه شکایت کن. موفق باشی.

  3. سریعا با خانوادت در میان بزار و برو شکایت کن. اگر هم خانوادت خواستند جلوتو بگیرند خودت اقدام کن.مطمئن باش قانون پشت سرته…خجالت نکش تو که مقصر نیستی که بخوای بخاطرش تاوان بدی..نترس

  4. ترس در این موارد مساوی با از بین رفتن خودت و خانواده و در آینده فرزندانت هست. کسی که با شما اینکارو کرده صددرصد یه روانی هست و هر چه سریعتر با پدرت در میون بزار . اولویت اول پدرتون هست اولویت بعدی خواهرتون که شوهرش باهاتون اینکارو کرده .هرچه سریعتر اقدام کنین.

 5. هیچ وقت تو زندگیت باج نده، اگه امروز میتونی شکایت کنی و به همه بگی بگو، اصلا نترس، سعی کن مدرک جمع کنی، ولی هرگز نترس از این که این آدم متجاوز جنسی رو لو بدی، کارش خیلی خیلی کثیفه، ضمنا هر چی بیشتر نگی و به طرف باج بدی زندگیت بیشتر در خطره، پس به همه بگو، به دادگاه شکایت کن. موفق باشی.

 6. آدم فقط یکبار زندگی میکنه چرا عمرش و به درد و زجر و ترس و عذاب بگذرونه کسی تجاوز کرد بگید شکایت کنید فوش بدید انتقام بگیرید نذارید همه ی عمر حروم بشید که آبروتون میره آبرو چیه اصلا وقتی زنده نیستی

 7. توف تو ذات متجاوز اینها خودشون تو کودکی مورد تجاوز قرار گرفتن و عقده ایی شدن باید مثل سگ اعدام کنن این بی ناموسارو حیف هوا ک بره تو ریه ی این بی شرفا

 8. اثبات تجاوز به عنف خیلی سخته .قاضی انقدر اذیت میکنه که بگی غلط کردمو رضایت بدی و اخرم زن رو محکوم میکنن به زنا
  مملکت نداریم

  من شکایت کردم ۸ ماه طول کشید تا وقت رسیدگی بدن

 9. سلام!
  احمد جواد اینم از افغانستان یک سوالی داشتم از شما
  ۱ آیا مجازات تجاوز جنسی و زنا در اسلام یکسان است یا خیر؟
  ۲ عناصر متشکله تجاوز جنسیدجنسی در اسلام کدام ها است؟
  وسایل اثبات تجاوز جنسی در اسلام کدام ها است؟

 10. من هم مورد تجاوز قرار گرفتم .یکی از دلایل و مدارک من برای اثبات تجاوز منی متجاوز بود . دومین دلیلم پیامک های تهدید امیز اون و وادار کردن من به عمل زنا . سومین مدرکم شاهد هایی بودن که حالت روحی منو دیده بودن و اخریش علم قاضی بود که خدا رو شکر حکم اعدام طرفم صادر شد .
  خانم های جوون اگر بهتون تجاوز شد حتما شکایت کنید . مورد سوء استفاده قرار نگیرید اگر بهتون تجاوز شد همون بار اول با همون لباس های تنتون به دور از ترس ابرو ریزی و این حرفا شکایت کنید که حکم الهی برای زانی اعدام است .
  درسته ۳ سال طول میکشه ولی اخرش حق با شماس .
  بعدش از اول شروع کنید عاشق بشید
  زندگی کنید
  درس بخونید و ادم موفقی باشید
  اگر هم علاقه داشتید وکیل بشید و از خانم هایی مثل خودتون دفاع کنید

  اقایونو خانم های وکیل خواهشن تو این جور پرونده ها طرف خانم باشید و حق الوکاله های ۱۰۰ میلیونی نگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا