چکپرسش و پاسخ

صدور چک از حساب مسدود شده چه عواقبی دارد ؟

  • علی ای حال باید بیان داشت که صدور چک از حساب مسدود با علم به بسته بودن حساب، جرم    می باشد، لذا شما می توانید صادرکننده را مورد تعقیب کیفری قرار دهید. همچنین امکان مطالبه وجه طلب نیز برای شما وجود خواهد داشت.

 

باسلام ، بنده ملکی را با کسی شریک بودم که سهم بنده بصورت مبایعنامه و وکالتنامه بلاعزل بود و ایشان بدون اطلاع من اقدام به فروش ششدانگ ملک نمود که پس از مدتی پیگیری و در اخر طرح دعوی از سوی بنده (وکیل بنده ) ایشان درصدد جلب رضایت من امد و با حکمیت (وکیل بنده ) اقدام به پرداخت وجه مورد مطالبه ام ، بصورت بخشی آپارتمان و بخشی چک نمود. فلذا آپارتمانها رو در همان ابتدا تحویل و بنام من نمود و پنج فقره چک به ارزش بیست ویک میلیارد ریال را تحویل بنده داد. در انزمان نه من و نه وکلیم اقدامی مبنی بر اصالت چکها نکردیم و وکیل ام مبلغ هفت میلیارد ریال بعنوان پایان دعوا و 10% حق الوکاله گرفت تا اینکه چکها در سررسید برگشت خورده (بسبب مسدود بودن حساب از سالها قبل ) حالا سوال من اینه : طبق قانون با شریک خاطی ام وایضاً وکیل بی مبالاتم چگونه می توانم برخورد کنم و حقم را بگیرم لطفا راهنمایی فرمایید.

پاسخ کارشناس: در رابطه با پرسش شما باید بیان داشت که شما در رضایت دادن به دریافت چک و بخشی از آپارتمان مختار بوده اید و کسی شما را مجبور به رضایت دادن نکرده است. از طرفی دیگر وکیل همواره می بایست غبطه و مصلحت موکل خود را رعایت نماید که در فرض مورد پرسش وکیل مزبور این اقدام را انجام داده است. چه اینکه اقدام مبنی بر بررسی اصالت چک ها از وظایف وکیل نمی باشد. از طرفی دیگر خود شما نیز می توانستید قبل از اعلام رضایت با مراجعه به بانک از اصالت چک ها با خبر شوید.
علی ای حال باید بیان داشت که صدور چک از حساب مسدود با علم به بسته بودن حساب، جرم    می باشد، لذا شما می توانید صادرکننده را مورد تعقیب کیفری قرار دهید. همچنین امکان مطالبه وجه طلب نیز برای شما وجود خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا