دسته‌بندی نشده

قابل قبول نبودن اقرار وکیل علیه موکل خود

  • در کلیه مواردی که دعاوی حقوقی و جزایی که فرجام خواهی آنها در دیوان عالی کشور قابل رسیدگی است، مانند: دعاوی بیش از بیست میلیون ریال و دعاوی راجع به اصل نکاح و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر، وقف، ثلث، حبس و تولیت کار آموزان وکالت مطابق قانون نمی توانند وکالت در آن پرونده ها را برعهده بگیرند.

 

اقرار وکیل علیه موکل یکی از موارد مهم و پر چالش بین موکلین و وکلا است. مطابق قانون چنین اقراری علیه موکل منشا اثر نبوده، قابل ترتیب اثر نیست. وکلای دادگستری و کسانی که در محاکم اختصاصی وکالت می کنند، مکلفند در وکالت نامه های خود رقم حق الوکاله را قید کنند.

 

اقرار وکیل علیه موکل یکی از موارد مهم و پر چالش بین موکلین و وکلا است. مطابق قانون چنین اقراری علیه موکل منشا اثر نبوده، قابل توجه و ترتیب اثر نیست.
طبق ماده 103 قانون مالیات های مستقیم مصوب 1366 وکلای دادگستری و کسانی که در محاکم اختصاصی وکالت می کنند، مکلفند در وکالت نامه های خود رقم حق الوکاله را قید کنند و چنان چه به این تکلیف قانونی عمل نکنند. طبق تبصره یک همین ماده وکالت وکیل در هیچ یک از دادگاه ها و محاکم اختصاصی قابل قبول نخواهد بود.

چنان چه کلیه وارث به احدی از ورثه در خصوص طرح دعوا و دفاعیات در دادگاه ها وکالت محضری بدهند (در حالی که او مطابق مقررات حقوقی قادر به انجام مورد وکالت نمی باشد) آیا این شخص با وکالت محضری می تواند از طرف کلیه ورثه جهت انجام مورد وکالت به وکیل دادگستری وکالت بدهد؟
چنان چه موضوع وکالت با حق توکیل به غیر و اجازه این کار به او داده شده باشد در این صورت وکیل تعیین شده از طرف ورثه می تواند با وکیل رسمی دادگستری قرار ببندد.

در کلیه مواردی که دعاوی حقوقی و جزایی که فرجام خواهی آنها در دیوان عالی کشور قابل رسیدگی است، مانند: دعاوی بیش از بیست میلیون ریال و دعاوی راجع به اصل نکاح و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر، وقف، ثلث، حبس و تولیت کار آموزان وکالت مطابق قانون نمی توانند وکالت در آن پرونده ها را برعهده بگیرند.

اقرار وکیل علیه موکل یکی از موارد مهم و پر چالش بین موکلین و وکلا است. مطابق قانون چنین اقراری علیه موکل منشا اثر نبوده قابل توجه و ترتیب اثر نیست.

حضور نماینده شرکت های تعاونی برای تعقیب دعاوی شرکت در دادسرا و دادگاه محل بحث است.چون شرکت های تعاونی، شخصی حقیقی یا حقوقی غیر دولتی هستند برای تعقیب دعاوی شرکت های در دادسرا و دادگاه باید وکیل دادگستری معرفی کنند.

اقرار وکیل علیه موکل یکی از موارد مهم و پر چالش بین موکلین و وکلا است. مطابق قانون چنین اقراری علیه موکل منشا اثر نبوده قابل توجه و ترتیب اثر نیست.

در مواردی که یکی از طرفین برای طرح دعوا یا دفاع از آن، دو نفر وکیل معرفی کرده باشد و هر یک از وکلا منفرداً حق اقدام داشته باشند چنان چه دادنامه بدوی به یکی از آنان ابلاغ شده و او ظرف موعد اقدام به تجدیدنظر خواهی کرده باشد، ابلاغ دادنامه به هر دو وکیل ضرورت دارد.

یکی دیگر از موارد پر چالش در قانون آیین دادرسی مدنی مجوز وکیل برای مطالعه پرونده موکل خود است. لازمه دفاع از دعوا مطالعه پرونده است و طبق قاعده معروف حقوقی «اذن در شی اذن در لوازم آن است» ملاحظه قبلی پرونده لازم است و این در محدوده اختیارات وکیل است و آیین نامه تعرفه حق الوکاله و وکلای دادگستری نیز تاییدی بر این مطلب است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا