ثبت اسناد

چطور به دادگاه ثابت کنیم یک سند جعلی است ؟

  • راه قانونی پیگیری این ادعا استعلام از سازمان ثبت است به این طریق که این افراد در قالب دادخواست تامین دلیل ، نسبت به سابقه تملک ملک پلاک ثبتی اقدام کنند تا مرجع قضایی نسبت به سابقه تملک ملک از اداره ثبت استعلام کند و سازمان ثبت به استعلام  مرجع قضایی پاسخ می‎دهد و اگر مالکیتی متصور باشد در اینجا مشخص می شود.

 

فردی پیش از فوتش قطعه زمینی را  در یک روستا به نام یکی از پسرانش کرده است؛. حال سوال اینجاست که آیا صرف دست نوشته و امضای چند شاهد کفایت از این میکند که زمین مورد نظر به آن فردبخشیده شده  یا این مهم باید در دفترخانه ثبت شود، حال در نظر بگیریم سایر ورثه از این بخشش اطلاعی نداشته باشند و ادعای جعلی بودن سند را کنند چگونه باید این موضوع را ثابت کنند؟
ادعای این پسران این است که  از آنجایی که این زمین در روستا از نظر زراعی  به نوعی گل سرسبد  است  و قیمت آن بالا است چرا شاهدان و امضا کنندگان سند از معتمدین روستا نیستند و به نوعی اگر چنین دست نوشته ای وجود داشت چرا پس از فوت پدرشان سند رو شده است؟!
حالا  سوال اینجاست که این افراد چطور می توانند  ثابت کنند که سندی که برادرشان در اختیار دارد جعلی است و باید برای پیگیری آن به کجا و از چه راهی اقدام کنند.
راه قانونی پیگیری این ادعا استعلام از سازمان ثبت است به این طریق که این افراد در قالب دادخواست تامین دلیل ، نسبت به سابقه تملک ملک پلاک ثبتی اقدام کنند تا مرجع قضایی نسبت به سابقه تملک ملک از اداره ثبت استعلام کند و سازمان ثبت به استعلام  مرجع قضایی پاسخ می‎دهد و اگر مالکیتی متصور باشد در اینجا مشخص می شود.
مرحله بعد تشخیص درست بودن امضاها و مفاد اسناد است و اینکه آیا اسناد معارضی در این زمینه وجود دارد یا خیر، در اینجا کیفیت شهود قید خاصی در تنظیم اسناد انتقال ندارد و اطلاع همسایگان هم شرط نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا