خانواده

شرایط مادر شدن دختران مجرد

635062927927540879

در این قسمت می خواهیم بگوییم دختران مجرد نیز می توانند مادر خوانده شوند ، زمزمه ها می گوید قانون قدیمی فرزندخواندگی، درحال اصلاح است و اگر طرح جدید توسط مجلس تصویب شود، راه برای واگذاری ۵۰ درصد کودکان تحت پوشش بهزیستی باز می شود؛ طرحی که نه تنها شرایط واگذاری فرزندان به متقاضیان را آسان تر می کند، بلکه دختران مجرد را هم به دنیای تازه ای وارد می کند؛ «دنیای مادری!»

سد راه بچه ها

۳۸ سال از زمانی که قانون قبلی فرزندخواندگی تصویب شده، گذشته است و با وجود این قانون خانواده هایی که تمایل به قبول سرپرستی یک کودک را دارند، باید از هفت خوان رستم بگذرند. متاهل بودن و بچه دار نشدن در صورت گذشتن ۵ سال از زندگی مشترک، تنها بخشی از شروطی است که به تمام داوطلبان اجازه فرزنددار شدن را نمی دهد. این قانون سال ۱۳۵۳ به تصویب مجلس رسیده و در ماه های اخیر، مسئولان برای کم کردن تنش های واگذاری فرزند به خانواده های متقاضی، طرح جدیدی را برای حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست تحت حمایت بهزیستی برای بررسی به مجلس فرستاده اند.

نکته مهم

بخشی از آنچه در مجلس مطرح شده است، قبول سرپرستی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، توسط دختران مجرد بالای ۴۰سال است.

سرنوشت بچه ها در دست مجلس

در حال حاضر ۹ هزار و ۵۰۰ کودک در مراکز و خانه های کودک تحت پوشش سازمان بهزیستی نگهداری می شوند که بر اساس آمارهای سازمان بهزیستی ۹ درصد کودکان بهزیستی سر راهی و ۷ درصد آنان نیز معلولند و تنها ۱۸ درصد کودکان تحت پوشش شرایط فرزند خواندگی را دارند. اما در حالی که بیش از ۹ هزار کودک از حمایت خانواده محرومند، سالانه تنها حدود هزار کودک به خانواده های دارای شرایط واگذار می شود و سهم استان تهران در سال جاری تنها حدود ۱۸۰ کودک بی سرپرست بوده است در این سال، ۱۰ کودک هم به صورت امین موقت به خانواده ها سپرده شده اند. این آمارها در حالی اعلام می شود که مسئولان معتقدند تصویب قانون جدید می تواند شرایط کودکان بی سرپرست و بدسرپرست را تغییر دهد. زهره میرمحسنی، کارشناس دفتر کودک و نوجوان بهزیستی در مورد طرح جدیدی که به مجلس ارائه شده است، می گوید:« این طرح هنوز توسط مجلس تصویب نشده و به بهزیستی برای اجرا ابلاغ نشده است در صورتی که این طرح تصویب شود، سازمان بهزیستی برای اجرای آن دستورالعملی را تدوین می کند. بخشی از آنچه در مجلس مطرح شده است، قبول سرپرستی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، توسط دختران مجرد بالای ۴۰ سال است و مولفه هایی از قبیل دارا بودن تمکن مالی، شرایط خانوادگی، تحصیلات و… هم برای افراد متقاضی در نظر گرفته شده است. اما این طرح هم مثل بسیاری از طرح های دیگر، با چالش هایی همراه خواهد بود.»

فعلا درباره آن نمی​​شود صحبت کرد

واگذاری سرپرستی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست بهزیستی به خانواده های متقاضی به راحتی صورت نمی گیرد. مسئولان می گویند؛ به ازای هر کودک قابل واگذاری در مراکز زیر نظر بهزیستی، ۷ خانواده متقاضی گرفتن آن کودک هستند و کمیته های شناسایی صلاحیت امکان انتقال سرپرستی به این خانواده ها را مورد بررسی قرار می دهند. میزان تمکن، تحصیلات، سن، موقعیت اجتماعی و مذهبی و همچنین نداشتن سوءسابقه و اعتیاد در خانواده های متقاضی، بخشی از شرایطی است که متقاضیان باید واجد آن باشند.

محمد نفریه، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی، می گوید:«در حال حاضر مراحل واگذاری فرزند به خانواده ها حداکثر ۶ ماه زمان نیاز دارد که این مدت در صورت تصویب نهایی لایحه جدید بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.» درحالی که تاکنون فقط کودکان بی سرپرست شرایط واگذاری را داشتند اما در قانون جدید کودکان بدسرپرست را هم می توان به عنوان فرزندخوانده یا امین موقت به خانواده ها واگذار کرد. شهلا بیات، عضو فراکسیون زنان مجلس در مورد این طرح می گوید:« این موضوع در مجلس مطرح شده اما هنوز مصوب نشده است و حتی بررسی های کامل هم در کمیسیون اجتماعی روی آن انجام نشده است. فراهم شدن امکان فرزندخواندگی، شرایط خود را دارد. فرد باید شرایط تامین زندگی فرزندی که سرپرستی اش را قبول می کند، داشته باشد و از حسن شهرت هم برخوردار باشد. البته برای دریافت چنین مجوزی شرایط بسیاری تعیین شده که بعد از تصویب شدن لایحه می توان در مورد آن صحبت کرد.»

برای مادر شدن، چند ماه منتظر بمانید

اگر قانون جدید تصویب شود، به خانواده های دارای فرزند و دختران مجرد سن بالا هم کودک واگذار خواهد شد. امیرحسین قاضی زاده، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در این مورد می گوید:« این لایحه ۲۱ اصلاحیه دارد و در انتها باید در صحن علنی مجلس به تصویب برسد. یکی از این اصلاحیه ها درباره فرزندان بد سرپرست است تا وضعیت تامین مالی آنها ارتقا یابد و در صورت تصویب نهایی قانون فرزند خواندگی، دخترانی که سن بالا دارند هم می توانند فرزند اختیار کنند.» البته حتی در صورت موافقت مجلس، تا تصویب این قانون راه درازی در پیش است و اجرایی شدن چنین قانونی، به ماه ها زمان نیاز خواهد داشت.

شهلا بیات، نماینده مجلس می گوید:« این اتفاق می تواند هم برای کودکانی که وارد یک خانواده جدید می شوند و هم برای دخترانی که سرپرستی این بچه ها را قبول می کنند، مثبت باشد. وارد شدن یک کودک در محیط خانواده و بهره مند شدنش از امکانات مادی و عاطفی می تواند به رشد اوکمک زیادی کند. از نظر من اگر فردی که سرپرستی را می پذیرد، بتواند شرایط تعالی این بچه ها را فراهم کند، دیگر نیازی نیست نسبت به مجرد یا متاهل بودن این زنان حساسیت زیادی به خرج داده شود. از طرف دیگر، زمانی که قانونگذار این قانون را تصویب می کند، حتما تمام جوانب موضوع را در نظر می گیرد و همه جزئیات را بررسی می کند. البته در حال حاضر این طرح تنها در دست بررسی است و قطعا قبل از تصویب باید به پختگی لازم برسد.»

پنجره ای برای دختران مجرد

«گرچه با توجه به شرایط فرهنگی، می توانیم انتظار داشته باشیم که خانواده این دختران چندان با این اتفاق موافق نباشند اما برای دخترانی که به سن تاخیر و تجرد قطعی رسیده اند و شرایط باروری مناسب را ندارند، تصویب چنین قانونی می تواند یک روزنه امید باشد.» دکتر شکربیگی با بیان این موضوع اضافه می کند:«نمی توانیم انکار کنیم خانمی که به سن ۵۰ رسیده و ازدواج نکرده دوست دارد احساسات مادرانه اش را ابراز کند و از یک کودک حمایت کند. خانمی که موقعیت ازدواج را از دست داده با قبول سرپرستی یک کودک، می تواند تعامل مثبتی را بین خود و فرزندش برقرار کند. از طرف دیگر وقتی بچه ای دارای یک حمایتگر می شود، زمینه برای رشد آموزشی، عاطفی و اقتصادی او فراهم می شود و می توانیم بگوییم که با این اقدام، هر دو طرف نیاز خود را برطرف می کنند.»

این یک گام مثبت است

میرمحسنی، کارشناس دفتر کودک و نوجوان بهزیستی، در مورد قانون قدیمی و شرایطی که برای دختران مجرد فراهم می کند، توضیح می دهد:« پیش از این زنان مجرد تنها می توانستند به عنوان حامی، هزینه های پرورش کودکان را تقبل کنند و با گرفتن یک شماره حساب از بهزیستی، هزینه زندگی و تحصیلات آنها را بپردازند. این سرپرست ها تنها گاهی می توانستند با فرزندانی که به سرپرستی گرفته اند، ملاقات کنند و امکان نگهداری کامل آنها در خانه خود را نداشتند. سازمان بهزیستی با توجه به شرایط آنها، چند کودک را برای انتخاب به آنها معرفی می کرد یا خود داوطلب، می گفت که خواهان قبول سرپرستی کودکی در چه سن و با چه جنسیتی است.» کارشناس دفتر کودک و نوجوان بهزیستی با اشاره به نقایص قانون قدیمی می گوید:«رویکرد سازمان بهزیستی نسبت به این طرح مثبت است، چراکه تعهدهایی که پیش از این برای فرزندخواندگی وجود داشته است، شامل حال این کودکان نمی شده است و ایجاد شرایط برای واگذاری سرپرستی آنها به افراد واجد صلاحیت، می تواند گامی مثبت و اثرگذار باشد.»

نکته مهم

پیش از این زنان مجرد تنها می توانستند به عنوان حامی، هزینه های پرورش کودکان را تقبل کنند و با گرفتن یک شماره حساب از بهزیستی، هزینه زندگی و تحصیلات آنها را بپردازند.

از واکنش مردم بی خبریم

دکتر شکربیگی هم مثل دیگران، با بیان فرصت هایی که این اتفاق پیش روی دختران مجرد می گذارد، نسبت به عواقب احتمالی این تصمیم هم نگران است. او می گوید:«در زمان تدوین آیین نامه برای اجرای چنین طرحی، باید پیش بینی اتفاقاتی که ممکن است آسیبی را برای کودک و مادر جدیدش به همراه داشته باشد، صورت بگیرد. برای مثال بسیاری از این فرزندان وقتی بزرگ می شوند، دنبال پدر و مادر واقعی خود می گردند و اگر چنین مسائلی پیش بینی نشده باشد، می تواند آسیب هایی را در آینده به همراه بیاورد.» این جامعه شناس و استاد دانشگاه معتقد است:« هر پدیده اجتماعی دو تاثیر را به جا می گذارد. اثر مثبتی که تصویب این قانون می تواند به همراه داشته باشد، این است که یک بچه صاحب حمایتگری می شود و می تواند زندگی بهتری داشته باشد. حمایتگری که از نظر مالی، عاطفی و اجتماعی او را همراهی کرده و زمینه را برای زندگی بهتر برایش فراهم می کند. اما این ماجرا روی دیگری هم دارد. آیا چنین موضوعی در جامعه و افکار عمومی قابل قبول است؟ از نظر من این موضوع باید مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد و نظرسنجی هایی در موردش انجام شود.» او می گوید:«چنین موضوع حساسی را بدون مباحث کارشناسی شده و در نظر گرفتن افکار عمومی نمی توان تغییر داد. البته نباید فراموش کرد که در صورت تصویب، به مرور فرهنگ سازی هم برای این موضوع صورت می گیرد و در سال های آینده ممکن است پذیرش بیشتری نسبت به این اتفاق حاصل شود.»

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

امام حسین علیه السلام :

لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب 
جز به یکى از سه نفر حاجت مبر: به دیندار، یا صاحب مروت، یا کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. خیلی خیلی کار اشتباهیه
  کدوم دختر مجردی
  با کدام شغل
  در آمدی بالا دارد که بتواند
  خانه
  ماشین
  شرائط بزرگ کردن بچه را داشته باشد ؟؟؟؟؟؟
  اگر پای قاچاقچیان
  اعضای بدن
  قاچاق دخرت بچه ها
  به این قضیه باز شود چه؟
  میتوانند خیلی رحت دختران مجردی را
  اجیر کنند در ضاهر برایشان امکانات فراهم کنند
  و بعد از طرق آنان بچه را بگیرند!!!!!!!!!
  و واااااااااااااای
  چه فکر خنده داری!!!!!!!!
  کدوم دختر مجرد همچین شرائطی را دارد؟؟؟؟
  تازه اگر تمکن مالی هم داشته باشد
  اخلاق و سلامت روح و روانش چه؟؟
  آیا این جا هم مثل دیگر کشور ها
  اگر بچه را میدهند
  گاه به گاه و
  کاملاً سر زده
  به سراغ بچه در خانه
  به سراغ بچه در مدرسه
  تحقیق از همسایه ها میروند
  که ببینند بچه اسیر نشده باشد؟
  بچه برده نشده باشد؟
  بچه آزار روحی روانی نبیند؟؟؟؟؟؟
  آیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا
  این موارد یش بینی شده است؟؟؟؟

  1. اقا نوید لحن صحبت کردنتون اصلا درست نیست شاید خانمایی که شما میشناسید حالا چه فامیلا چه اطرافیان ب جایی نرسیده باشن و گرنه خیلی وقته همه متوجه شدن خانما چقدر توانان, ما خانماهم کار میکنیم ,معلم ,استاد دانشگاه,تو شرکتا,خیلی خودشون صاحب کارخونه و کا رو بارن,این طرز فکر در حد یک انسان تحصیل کرده نیست
   در ضمن بهزیستی و دادگاه هم احمق نیستن که بچه ها رو ب هر کسی بده
   اشخاصی متوجه اهمیت خانواده هستن متوجه میشن که خیلیم کار خوبیه و خدا رو شکر اتفاقم افتاد

 2. با سلام. در برخی وبسایت ها اشاره شده که دختران دهه 60 که مجرد هستند تا آخر عمر مجرد خواهند بود. خیلی متاسفم چنین حرفهایی دولتمردان می گویند! چرا نمی گویید جنگ تحمیلی هشت ساله باعث شد که تعدادی از دختران تحصیل کرده ما نتوانند فرزند خود را در آغوش بگیرند. مرگ بر دشمنان ایران و اسلام.

 3. من به شدت مخالف این‌قانونم.
  میدونم که با بیان نظرم کلی امتیاز منفی میگیرم اما برام مهم نیست. من حرفمو میزنم‌.

  خیلی ها دارن راجع به این قضیه احساسی رفتار میکنن. یکیو میشناسم هنوز تو خونه ی باباش زندگی میکنه و شاغل هم‌ نیست، اونوقت داره به گرفتن حق سرپرستی یکی دیگه فکر میکنه. نمیگم شرایط همه ولی شرایط اکثریت همینه.

  من اصلا کاری به غلط بودن این ماجرا و اونایی که شرایط مالیشو دارن و شاغلن هم اگر نداشته باشم، اکثر دخترای مجرد حتی بالای 35 سال هنوز دارن خونه ی خانوادشون زندگی میکنن و حقوقشون برای یک نفر کافی نیست چه برسه به دو نفر! بعضیاشون حتی سر کار هم نمیرن یا یه شغل با درآمد پایین دارن. اونوقت میخوان حق سرپرستی بگیرن!
  آخه پدر و مادر و اطرافیان اونا چه گناهی کردن که علاوه بر دادن خرج شما باید خرج یکی دیگه رو هم بدن و جای زندگی و امکانات رفاهی یک نفر دیگه رو هم فراهم کنن!
  اونا رو نباید در شرایط انجام شده قرار داد!

  بعدش هم، این فرزندی که میگیرن بجز خودشون هیچ والد دیگری نداره. اگر روزی خدایی نکرده خدایی نکرده خدایی نکرده اتفاقی براشون بیفته و به هر دلیلی نتونن بالای سر اون بچه باشن یا خوب ازش مراقبت کنن، تکلیف اون بچه چی میشه؟! چرا این بار باید یه جورایی به زور بیفته به دوش سایر نزدیکان و اقوامش؟!

  بعدش هم. اولویت باید با خانواده ها و زوجین باشه نه با دختران مجرد.
  الان که خانواده های دو موتوره (پدر و مادر) به زور دارن زندگی میگردونن، چجوری یه زن یا مرد مجرد میخواد تنهایی این کارو بکنه؟!
  شاید اون بچه خودش یه روزی نخواد تو چنین شرایط سختی زندگی کنه! یا شاید خودش ترجیح بده هم مادر و هم پدر داشته باشه! مسئله که فقط رها شدن توسط والدین اصلی نیست!
  همه چیز که صرفا پول یا تمایل شخصی و علاقه نیست!

  تازه اینجوری شانس ازدواج اون دختر هم به نزدیک صفر میرسه. بچه داشتن خودش یک پوئن منفی برای ازدواجه.
  و این طرح آمار ازدواج رو به شدت کاهش میده!

  غریضه ی مادری دلیل کافی و منطقی نیست که بخوان بچه به سرپرستی بدن.
  این قانون خیلی احساسیه‌.

  درضمن با نظر آقا نوید بسیار موافقم!

 4. اتفاقا این طرح خیلی خوبیه اون کسی با اسم مخالف نظر داده کاش دقت میکرد که وقتی میگن حضانت و به دختر مجرد میدن شرایط خود اون دختر و حقوق اون دختر و بررسی میکنند که اگه مناسب بود بهش فرزند بدن نه خانواده دختر !بعدم به دخترانی که سن بالاتری دارن این حضانت داده میشه دخترای خیلی زیادی هستن که به دلایل مختلف ازدواج نکردن و برای باردار شدنشون دیر شده خب چرا نتونن حس مادری و تجربه کنن؟ امکان بچه دار شدن برای آقایون تا آخر عمرشون هست و میتونن هروقت بخان ازدواج کنن و بچه دار شن ولی خانوما این موقعیتو ندارن این بچه ها درسته که فقط یه والد دارن ولی همینکه به جای محیط اداری و پرستار وارد محیط خانواده بشن توی خونه زندگی کنن تو جمع های فامیلی باشن ومهر مادری و حس کنن یه قدم مثبت براشون محسوب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا