چک

چک و سفته حسن انجام کار چیست

  • تضمین پیش پرداخت برای حل این مشکل گرفته می شود. این تضمین برای اطمینان از مصرف شدن پیش پرداخت در مسیر قرارداد می باشد و ممکن است به شکل های ضمانت نامه بانکی، چک و یا سفته باشد. جالب است بدانید معتبرترین تضمین، ضمانت نامه بانکی و متزلزل ترین تضمین، سفته است.

 

وقتی قراردادی منعقد می شود که موضوع آن انجام کار یا ساختن چیزی است؛ همیشه این تردید وجود دارد که شاید متعهد به قول خود وفا نکند، یا در انجام تعهد تاخیر داشته باشد.

 

اگر شما پس از وقوع تخلف از ناحیه متعهد، به دادگاه مراجعه کنید، به اصل پول خود می رسید اما توجه داشته باشید که در این راه باید هزینه دادرسی و حق الوکاله بپردازید، سختی های دعوای حقوقی را تحمل کنید و اگر در کنار این موارد، مدت رسیدگی و کاهش ارزش پول را نیز در نظر بگیریم، در نهایت چیزی دستگیرتان نخواهد شد! پس باید فکری کرد تا  جبران خسارت در کوتاه ترین زمان ممکن تحقق یابد و بار طرح دعوا و رفتن به دادگاه هم بر دوش متعهد تحمیل شود.

برای دستیابی به این اهداف باید از متعهد تضمین گرفته می شود. شما می توانید با ضمانت نامه بانکی، چک و سفته برای ضمانت، همین الان آشنا شوید.

تضمین پیش پرداخت به چه صورتی اخذ خواهد شد؟

معمولاً ضمن امضاء قرارداد مبلغی به عنوان پیش پرداخت (یا اگر موضوع قرارداد خرید و فروش باشد به عنوان بیعانه) به متعهد یا فروشنده پرداخت می شود تا برای اجرای قرارداد هزینه گردد.

حالا اگر متعهد تمام یا بخشی از پول را صرف قرارداد نکرد، تکلیف چیست؟

تضمین پیش پرداخت برای حل این مشکل گرفته می شود. این تضمین برای اطمینان از مصرف شدن پیش پرداخت در مسیر قرارداد می باشد و ممکن است به شکل های ضمانت نامه بانکی، چک و یا سفته باشد. جالب است بدانید معتبرترین تضمین، ضمانت نامه بانکی و متزلزل ترین تضمین، سفته است.

تضمین پیش پرداخت برای حل این مشکل گرفته می شود. این تضمین برای اطمینان از مصرف شدن پیش پرداخت در مسیر قرارداد می باشد و ممکن است به شکل های ضمانت نامه بانکی، چک و یا سفته باشد. جالب است بدانید معتبرترین تضمین، ضمانت نامه بانکی و متزلزل ترین تضمین، سفته است.

ضمانت نامه بانکی چه ضمانت نامه ای میباشد؟

ضمانت نامه بانکی سندی است که به موجب آن بانک در مقابل ذینفع ضمانت نامه، متعهد می شود به محض و به صرف اعلام او، مبلغ ضمانت نامه را به وی بپردازد. بنابراین صاحبکار (متعهدله) می تواند به محض احساس خطر (خیانت و تقلب متعهد در انجام کار)، وجه ضمانت نامه را وصول کند و این متعهد است که باید برای اثبات اینکه تخلفی نکرده است به دادگاه مراجعه و گرفتاری ها و هزینه های دعوی را تحمل نماید. البته تهیه ضمانت نامه بانکی، مستلزم تقبل هزینه هایی است که متعهدین قراردادها مایلند از زیر بار آن شانه خالی کنند. اما صلاح صاحبکار (متعهدله) همیشه آن است که برای تضمین، ضمانت نامه بانکی بگیرد.

چک بابت ضمانت کار به چه چکی گفته میشود؟

چک تضمینی را معمولاً بدون تاریخ می گیرند. با توجه به قانون جدید چک که صدور چک تضمینی را ممنوع کرده است، این چک همیشه قابل مطالبه و وصول است. اما چون تاریخ ندارد فاقد جنبه کیفری می باشد.

بنابراین صاحبکار (متعهدله) می تواند در صورت تخلف متعهد، چک تضمینی بدون تاریخ را مورخ کند و با صدور اجراییه از طریق اجرای ثبت، نسبت به وصول آن اقدام نماید. در این حالت باز هم متعهد است که اگر اقدام به وصول را صحیح نمی داند باید به دادگاه مراجعه و ابطال اجراییه را تقاضا کند. به عبارت دیگر باز هم مشکلات طرح دعوی بر عهده متعهد است.

سفته بابت حسن انجام کار چگونه میباشد؟

وقتی تضمین پیش پرداخت سفته باشد، صاحبکار (متعهدله) ناچار است برای وصول آن اقدام به واخواست کردن سفته نموده و سپس با طرح دعوی درصدد مطالبه وجهش برآید.  پس در این حالت بار طرح دعوی بر عهده صاحبکار (متعهدله) است و متعهد از مزایای خوانده ی دعوی استفاده می کند.

تضمین حُسن انجام کار به چه معناست؟

به عنوان مثال وقتی ساختمانی ساخته می شود معلوم نیست که استحکام و کارآیی آن تا چه اندازه است. این تردید تنها با گذشت زمان و آثار عوارض طبیعی و کارکرد ماشین آلات بر ساختمان و دستگاه ها مشخص می شود.

وقتی تضمین پیش پرداخت سفته باشد، صاحبکار (متعهدله) ناچار است برای وصول آن اقدام به واخواست کردن سفته نموده و سپس با طرح دعوی درصدد مطالبه وجهش برآید. پس در این حالت بار طرح دعوی بر عهده صاحبکار (متعهدله) است و متعهد از مزایای خوانده ی دعوی استفاده می کند.

پس صاحبکار (متعهدله) ناچار است به فکر راه حلی باشد تا در صورت بروز مشکلات متضرر نگردد. اخذ تضمین حسن انجام کار برای همین منظور است. این تضمین هم ممکن است به صورت ضمانت نامه بانکی، چک و سفته باشد.

نتیجه اینکه بهتر است برای تضمین از متعهد، ضمانت نامه بانکی گرفته شود و در صورت عدم امکان اخد ضمانت نامه، چک و نهایتاً سفته مد نظر باشد.

چک صادر شده دارای قید “بابت تضمین” بوده و آیا این چک واجد امتیازات و تضمینات اسناد تجاری است؟” این پاسخ داده شده است:

قید بابت تضمین بر روی چک با وجود سایر شرایط اساسی در چک، آن را از شمول قوانین تجارت و چک خارج نمی کند و با توجه به مراتب فوق دعواهای خواهان به ظرفیت صادرکننده چک قابل استماع می باشد؛ زیرا با توجه به ظهرنویسی آن و مسئولیت تضامنی صادرکننده و ظهرنویس و آثار مربوط به ظهرنویسی برابر ماده 249 قانونی تجارت، دارنده چک می تواند به هر کدام از آنها مجتمعا یا منفرداً رجوع نماید.

همچنین در این نظریه تاکید شده که “تا زمانی که نسبت به چک، ادعایی از قبیل خیانت در امانت نشده باشد، چک مذکور قابل وصول خواهد بود.

اداره کل امور حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه همچنین در پاسخ به این سوال که “چنانچه دو نفر روی چک را امضا کنند، مسئولیت هر یک از صادر کنندگان چک نسبی است یا تضامنی؟” چنین پاسخ داده است:

1. با توجه به اینکه تضامن موضوع ماده 249 قانون تجارت ناظر به مسئولیت امضا کنندگان در خط طولی است و نه عرضی و اصل عدم تضامن می باشد، بنابراین مسئولیت  هرکدام از امضاکنندگان چک صادره از حساب مشترک به میزبانی است که در هنگام افتتاح حساب تعیین شده و اگر مسئولیت مزبور تعیین نشده باشد، اصل بر تنصیف است.

2. در فرض سئوال توافق صادرکنندگان در مورد میزان مسئولیت خود که دارنده چک از آن بی اطلاع است، تاثیری در مورد وی ندارد و در برابر ثالث، اصل تنصیف مسئولیت جاری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا