چک

15 مورد درباره دادن و گرفتن چک

  • اگر صادر کننده چک هستید سعی کنید حتی الامکان چک را در وجه حامل ننویسید بهتر است چک در وجه شخص معین با ذکر علت و بابت هر موردی که برای آن چک صادر کردید، باشد.

 

1-      اگر صادر کننده چک هستید هرگز نوشتن متن چکی را که می خواهید صادر کنید به کسی واگذار نکنید به ویژه اگر آن شخص همان کسی باشد که می خواهید چک را به او بدهید.

2-      اگر دریافت کننده چک هستید هرگز متن چک صادر کننده را حتی اگر از شما درخواست کرد ننویسید و این کار را به خود او واگذار کنید.

3-      اگر شخصی چک دیگری یا به اصطلاح عامیانه چک مشتری را به شما می دهد در صورتی قبول کنید که او پشت چک را امضاء کند. توجه داشته باشید که مهر کفایت نمی کند.

4-      اگر صادر کننده چک هستید متن چک را فقط با یک خودکار بنویسید و از خودکار طرف مقابل هم مطلقا استفاده نکنید زیرا امکان جعل و دست کاری چک کمتر می شود.

5-      اگر صادر کننده چک هستید سعی کنید حتی الامکان چک را در وجه حامل ننویسید بهتر است چک در وجه شخص معین با ذکر علت و بابت هر موردی که برای آن چک صادر کردید، باشد.

6-      مبلغ چک را هم به عدد و هم به حروف کاملا خوانا و بدون خط خوردگی بنویسید. در کادر مستطیل شکل مخصوص نوشتن عدد در چک، از منتهی الیه سمت چپ عدد را بنویسید که نتوان رقمی به آن اضافه کرد بهتر است معادل تومانی مبلغ چک را هم در متن چک بنویسید.

7-      هر گاه چکی بدون خط خوردگی صادر کردید در متن آن قید کنید که چک بدون پشت نویسی و خط خوردگی است.

8-      به صادر کنندگان چک توصیه می شود علاوه بر این که چک را در وجه شخص مشخصی صادر می کنید “حواله کرد” را هم خط بزنید.

9-      اگر چکی بابت ضمانت یا حسن انجام کار صادر می کنید حتما و حتما در متن آن این موضوع را قید کنید.

10-  پس از صدور چک از آن کپی تهیه کنید و از دریافت کننده امضاء اخذ کنید این چک را با همین مندرجات تحویل گرفته است.

11-  توجه داشته باشید اگر چک سفید امضاء به کسی بدهید به منزله این است که به او وکالت داده اید که هر عددی که تمایل دارد در آن بنویسد و جای اعتراضی برای شما باقی نخواهد ماند.

12-  اگر چکی را از کسی دریافت می کنید و قرار است شخص دیگری به عنوان ضامن پشت آن را امضاء کند، تاکید داشته باشید که ضامن پس از امضاء و نوشتن اسم به صراحت بنویسید که “ضمانت میکنم” زیرا بحثی حقوقی وجود دارد که امضاء پشت چک دلالت بر ضمانت دارد یا ظهرنویس که مجال توضیح کامل آن نیست ولی بهتر است عبارت “ضمانت می کنم” نوشته شود.

13-  اگر چکی بابت ثمن معامله یا قراردادی صادر می کنید حتما چک را در وجه فروشنده یا طرف قرارداد با درج شماره و تاریخ قرارداد صادر کنید. اگر فروشندگان چند نفر هستند به یاد داشته باشید که از سایر فروشندگان امضاء اخذ کنید که رضایت دارند چک ثمن معامله فقط در وجه یکی از آن ها صادر شود.

14-  اگر فروشنده هستید و چک را از بابت ثمن دریافت می کنید و خریداران چند نفر هستند تاکید داشته باشید که سایر خریداران هم پشت چک را امضاء کنند.

15-  در دریافت چک های شرکتی توجه داشته باشید که حتما شخص امضاء کننده بر طبق اساسنامه و روزنامه رسمی شرکت حق امضاء چک را داشته باشد. در اساسنامه بیشتر شرکت ها علاوه بر امضای مدیر عامل یا رئیس هیئت مدیره، مهر شرکت لازم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا